Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie w niedzielę wieczorem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach uroczysty "Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą". Orkiestra Symfoniczna NOSPR pod dyr. Radosława Labakhua’y i zaproszeni soliści wykonają utwory tradycyjne i współczesne, a osią widowiska będą słowa takie jak: dom, matka, przyszłość, wolność, życie, nadzieja, ojczyzna, których - jak napisali organizatorzy - "znaczenie jest kwintesencją mądrego życia mądrego człowieka".

Zapowiedziano, że dwuczęściowy koncert przypomni wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe – w klasycznych aranżacjach symfonicznych. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30 i będzie transmitowany na antenie TVP Kultura, a potem retransmitowany w TVP1 i TVP Polonia. Udział w koncercie zapowiedział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W południe, 11 listopada, powtórzona zostanie akcja "Niepodległa do hymnu" polegająca na wspólnym śpiewaniu w całej Polsce i za granicą Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zabrzmi m.in. z Wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, a zgromadzeni na Krakowskim Rynku mieszkańcy miasta i turyści, z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia, odśpiewają Pieśń Legionów Polskich. Hymn zostanie odśpiewany także przez uczestników formującego się pod Katedrą Wawelską pochodu patriotycznego, który przejdzie na pl. Jana Matejki.

Mazurka Dąbrowskiego słychać będzie także w wielu miejscach Warszawy, w tym na pl. Piłsudskiego - podczas centralnych uroczystości rocznicowych, na pl. Zamkowym, gdzie z wieży Zamku Królewskiego popłyną dźwięki hymnu, a warszawiacy i turyści zgromadzeni pod Kolumną Zygmunta zaśpiewają wspólnie utwór Józefa Wybickiego. Towarzyszyć im w tym będzie Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Hymn będzie słychać także m.in. w Katowicach, które świętują w tym roku stulecie pierwszego Powstania Śląskiego, pod białostockim Ratuszem oraz w Zielonej Górze, gdzie mieszkańcy miasta odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego na placu przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Hymn będzie śpiewany również m.in. w Dywitach przez "morsy", na plaży Bałtyku, nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

Polski hymn zabrzmi również za granicą. Rozgrzeje serca polskich polarników pracujących w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polaków mieszkających na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii. Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewają także Polacy wypoczywający na złocistej plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii.

11 listopada w Warszawie, podobnie, jak rok temu, odbędzie się także "Festiwal Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu. Udział w nim zapowiedział minister Gliński. Całość wydarzenia rozpocznie o godz. 13 odśpiewanie hymnu na dziedzińcach MKiDN (scena tańców polskich) i ASP (namiot z atrakcjami dla dzieci) oraz o godz. 15 na dziedzińcu UW (Scena Muzyczna – Świętujmy Razem). Tym samym organizatorzy nawiążą do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu w południe.

Na dziedzińcu MKiDN, w ramach prowadzonych tam warsztatów, będzie można nauczyć się polskich tańców, takich jak oberek, mazurek, krakowiak czy kujawiak. Motywem przewodnim będzie - oberek. Uczestnicy będą tańczyć do muzyki tradycyjnej z różnych polskich regionów. Wyjątkowo zaproszeni zostaną również mistrzowie kultury ludowej: Maria Siwiec, Jan Wochniak, Jerzy Panek, Romuald Jędraszak.

Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych będzie strefą dedykowaną dzieciom, ale też całym rodzinom. Powstanie tam kolorowa artystyczno-kulturalna przestrzeń edukacyjna, gdzie o historii Polski organizatorzy opowiedzą, nawiązując do najciekawszych i najważniejszych twórców polskiej literatury dziecięcej.

Pokażemy, że historii można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat i że Polska literatura dziecięca jest piękna, wartościowa i świadczy o naszej tożsamości narodowej

- zachęcają organizatorzy.

Poza tym na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się m.in. parada zabytkowych konnych powozów, parada muzyczna, będzie można zobaczyć automobile zabytkowe z lat 1920-50, wystawę zabytkowych sikawek konnych i powozów oraz wziąć udział we wspólnym tańczeniu Poloneza.

Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można także spotkać damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Bluszcz", porządku zaś strzec będą policjanci w historycznych mundurach.

O godz. 15 organizatorzy zapraszają pod scenę muzyczną na dziedzińcu UW. Wystąpią tam: Bovska, Pih x Pokahontaz x Druga Strona Ulicy, a po przerwie, około godz. 18 Grzegorz Hyży i Krzysztof Cugowski.

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie z Golec uOrkiestrą wystąpią artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent.

Organizatorzy podkreślają, że jest to "pierwszy tego typu symfoniczno–etniczny projekt w Polsce". Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski. W koncercie zaplanowany jest udział prezydenta Andrzeja Dudy.

W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać będzie można ekspozycję pt. "Czapki z głów". Przestrzeń Kordegardy zostanie wypełniona polskimi plakatami z lat 1918-1922, gdy kształtowała się państwowość II Rzeczpospolitej. Obok nich pojawią się współczesne plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Ich wizerunkom będą towarzyszyły cytaty charakterystyczne dla każdego z mężów stanu oraz repliki noszonych przez nich nakryć głowy (maciejówki, cylindra, melonika, fedory, trilby oraz homburga), dosłownie nawiązujących do francuskiego określenia: "chapeau bas" – "Czapki z głów!".

Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

Odpowiedzialnym za organizację uroczystości jest Biuro Programu "Niepodległa".