Według lekarzy jest to jeden z najbardziej, podstępnych nowotworów. Z powodu nieoczywistych objawów nowotworów neuroendokrynnych, zwanych NET, oraz nieświadomości pacjentów i niewystarczającej czujności lekarzy diagnostyka tych nowotworów jest wydłużona.

Guzy neuroendokrynne rozwijają się z komórek neuroendokrynnych, które rozproszone są w całym ciele człowieka, choć najczęściej zajmują układ pokarmowy. Występują częściej niż rak trzustki czy żołądka. Wśród pierwszych objawów często są zmiany skórne – zaczerwienienie twarzy i innych częściach ciała.

W najbliższą sobotę w Krakowie (09.11.2019r.) odbędzie się festiwal „Black or White”. Najważniejszy tego dnia będzie koncert – odbędzie się on w sobotę w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Widowisko zostało przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Guzów Neuroendokrynnych NET, który przypada w niedzielę.

Sobotni koncert ma charakter charytatywny. Pieniądze zebrane ze sprzedaży biletów, tak jak w latach poprzednich, zostaną przekazane Szpitalowi Uniwersyteckiemu. Darowizna trafi do szpitalnej Kliniki Endokrynologii. Zostanie przeznaczona m.in. na zakup środków służących do diagnozy nowotworów neuroendokrynnych i leczenia chorych na nie.

Podczas wieczoru w ICE Kraków wystąpią m.in. Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, folkowa grupa Holeviaters i zespół Akustyczna OpeRacja, którego współzałożycielką jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak. Zgodnie z zapowiedziami artyści ci wykonają piosenki z własnego repertuaru, ale też każdy z nich ma podczas występu uwzględnić jeden z autorskich utworów zespołu Akustyczna OpeRacja.

Również w ramach festiwalu 5 grudnia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Akademii Prądnicki Senior odbędzie się spotkanie dla osób starszych na temat nowotworów neuroendokrynnych. Z kolei dla lekarzy rodzinnych, internistów, endokrynologów, gastrologów i innych specjalistów zainteresowanych tematem nowotworów neuroendokrynnych, diagnostyką endokrynologiczną i wykorzystaniem medycyny nuklearnej w praktyce klinicznej przewidziano na 23 listopada szkolenie w Katedrze Medycyny Sądowej w Krakowie.