Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku przypomniała, że kolekcja zawierająca obrazy i rodowe łańcuckie archiwum w 1944 r. trafiła do Wiednia i Księstwa Liechtenstein. Później dzieła ewakuowane przez IV ordynata Alfreda Antoniego Potockiego znalazły się we Francji, następnie w Peru, we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie zostały zakupione do zbiorów Fundacji „Trzy Trąby” i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego. Kolekcja wróciła do Polski latem ubiegłego roku. Przed prezentacją na wystawie zostały poddane konserwacji.

Wraz z jednym portretem i kilkoma miniaturami łańcuckimi zakupionymi wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła, zaprezentowane zostaną na wystawie w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

– zaznaczyła kurator wystawy Aldona Cholewianka-Kruszyńska, kustosz Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Na wystawie, którą będzie można oglądać do końca kwietnia 2020, zaprezentowane zostaną m.in. portrety rodzinne właścicieli Łańcuta, czyli Potockich, Radziwiłłów, Castellanów, Rzewuskich i Czartoryskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także łańcuckie portrety i pamiątki królewskie, w tym unikalne, pierwsze portrety królowej Marysieńki oraz króla Jana III Sobieskiego, stanowiące pendant (para dzieł tworząca harmonijną, uzupełniającą się całość) oraz wizerunki Henryka III Walezego i Stefana I Batorego. Wśród pamiątek znalazły się także nożyczki, które należały do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, kuzynki Potockich.

Niezwykłą królewską, łańcucką pamiątką jest obraz Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem, związany z wiedeńską wyprawą Jana III Sobieskiego – dodała kurator.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog. Jest to już piąty tom biblioteki dawnej ordynacji łańcuckiej, której nakładem Muzeum-Zamek w Łańcucie ogłasza publikacje omawiające zbiory oraz dzieje rezydencji i ordynacji łańcuckiej.