W przeniesionej do skansenu zabytkowej stodole z Czarnej Białostockiej pokazano eksponaty związane zarówno z dawną pracą przy wycince czy sadzeniu lasu, ale także przedmioty wykorzystywane do zdobywania pożywienia w lesie. Stodołę przekazało muzeum nadleśnictwo Czarna Białostocka.

To nowy obiekt w skansenie, pochodzący z lat 20. XX w. - poinformował dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł.

Jak podkreślają autorzy wystawy, pokazuje ona, że dawniej związki ludzi z lasem były bardzo silne. "Las żywił, dawał drewno na opał i do budowy domów, dostarczał surowce wykorzystywane w przemyśle" - czytamy w materiałach prasowych o wystawie.

Autorem wystawy jest Przemysław Sianko, a eksponaty pochodzą ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. "Pogrupowałem eksponaty tematycznie, tak by wyeksponować każdą z dziedzin dawnego leśnictwa. Każda z nich, począwszy od sadzenia i uprawy lasu, na wycince i zrywce drzew kończąc, ma w przestrzeni wystawienniczej własny odrębny sektor" - opowiada autor.

Na wystawie można zobaczyć, jak wyglądały dawniej pług leśny czy pogłębiacz, piły ręczne, siekiery czy topory, haki do podnoszenia drzew. Większość przedmiotów pochodzi z pierwszej połowy XX w., ale są też eksponaty XIX-wieczne, np. topór do ciosania bali drewnianych, z których można było zbudować dom. Artur Gaweł poinformował, że sporo przedmiotów w latach 80. ubiegłego wieku przekazały Lasy Państwowe. Do muzeum trafiło wtedy około 300 eksponatów związanych z leśnictwem.

"Las od wielu dziesięcioleci jest miejscem pozyskiwania surowców wykorzystywanych w przemyśle, np. żywicy potrzebnej do wytworzenia terpentyny i kalafonii" - podaje muzeum. Na wystawie przybliżono więc, jak dawniej produkowano żywice; można też poznać produkcję potażu, czyli wytwarzanego z popiołu surowca do produkcji mydła i szkła.

Odwiedzający skansen mogą również obejrzeć narzędzia wykorzystywane kiedyś w łowiectwie, zbieractwie czy bartnictwie - m.in. kłody bartne czy czerpaki do zbierania jagód.

Przeniesienie stodoły do skansenu i urządzenie tam wystawy jest elementem projektu związanego z rozbudową muzeum, na który placówka otrzymała dofinansowanie z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Muzeum podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Ostatnio na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej powstał Ośrodek Walk Konnych, gdzie można uczyć się jazdy konno i łucznictwa oraz poznawać dawne tradycje.