Przypada on 19 października, w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu Polski informacji, abp Gądecki podkreślił, że duchowni niezłomni nie opuścili wiernych i potrzebujących wsparcia i pomocy.

- To oni dodawali sił swoim rodakom, byli z nimi w najtrudniejszych chwilach, służyli im posługą duszpasterską i niejednokrotnie przelewali krew w obronie spraw, w które wierzyli

 – zaznaczył przewodniczący KEP.

Przypomniał także o martyrologii narodu polskiego, w tym polskich duchownych i podkreślił: "Modlitwą i pamięcią otaczamy dzisiaj kapłanów, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny”. Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował też:

Niech heroiczni kapłani, m.in. ks. Ignacy Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe, księża, którzy wraz z polskimi oficerami zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, umacniają nas w wiernym podążaniu za prawdą i dobrem, które zawsze są silniejsze od zła”.

Abp Gądecki zaznaczył też, że to właśnie "bohaterscy kapłani swoją postawą udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i ojczyzny ma ogromną siłę, która potrafi trwać wiele lat po ich śmierci".

- Niech więc ci odważni duchowni będą dla nas wszystkich wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej ojczyzny

- dodał hierarcha. 

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych wprowadziła ustawa z 4 października 2018 r. Dzień ma status święta państwowego.