Filmy, które pokażemy w ramach siódmej edycji festiwalu, oprócz wartościowej treści wykazują się wysokim walorem artystycznym.Wszystkie filmy można obejrzeć za darmo, więc każdy może w jednym miejscu w krótkim czasie zapoznać się z nietuzinkowymi dokumentami

– zachęca do udziału w festiwalu w rozmowie z „Codzienną” dyrektor wydarzenia Grażyna Raszkowska.

„Kino z duszą” to inicjatywa kulturalna powstała w 2013 r. Jej inicjatorami są Fundacja Areopag XXI, Narodowe Centrum Kul-tury i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję warszawską Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ideą przyświecającą organizatorom festiwalu jest pokazanie widowni najciekawszych filmów dokumentalnych, zrealizowanych przez polskich i zagranicznych twórców. Tematyka wyświetlanych produkcji dotyczy przede wszystkim kwestii społecznych, historycznych i rodzinnych, a łączy je refleksja nad sensem oraz znaczeniem ludzkiego życia. Filmy festiwalowe pokazują więc treści, które trudno dzisiaj znaleźć w produkcjach komercyjnych. Organizatorzy stają na wysokości zadania, by przybliżyć widzom tradycyjne wartości, prawdziwą sztukę, kulturę. Robią to nie tylko poprzez wyświetlanie dokumentów, lecz także organizację paneli dyskusyjnych, edukacyjnych czy spotkań z autorami filmów.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać m.in. z Agatą Puścikowską, autorką książki „Wojenne siostry”; Ewą K. Czaczkowską, autorką „Mistyczek. Kobiet wybranych przez Boga” czy z reżyserem Maciejem Kucielem oraz z jednym z bohaterów jego filmu „Amnezja” Muńkiem Staszczykiem. Imprezę otworzą filmy „Machabeusz z Hajduk – rzecz o bł. ks. Józefie Czempielu” w reżyserii Adama Kraśnickiego oraz „Tajemnica Ojca Pio” José Marii Zavali.

Widzów czeka więc uczta duchowa i religijna. Na festiwalu znajdą się też filmy dotyczące ochrony środowiska, jak chociażby „Wieś pływających krów”. Wejście na festwal jest nieodpłatne, ale trzeba się zapisać na stronie internetowej festiwalu i odebrać wejściówkę w kasach Kinoteki.