Gratuluję zwycięzcom, ale większe nadzieje wiążę z tymi, którzy wybory do Sejmu przegrali, chociaż uzyskali naprawdę bardzo dobre wyniki, a co najważniejsze osiągnęli dzięki zjednoczeniu wysiłków świetny wynik w wyborach do Senatu, wygrali wybory do Senatu"

- powiedział Tusk w rozmowie z TVN24 i Polsat News.

"Moja serdeczna prośba, apel, żeby tego takiego zjednoczeniowego wysiłku nie zmarnować w konfliktach albo w braku szacunku czy respektu w relacjach wzajemnych między partiami politycznymi. Nie można zmarnować ludzkich przede wszystkim ludzkich nadziei związanych z tym wynikiem"

- dodał szef Rady Europejskiej.

Tusk zaznaczył, że w Senacie trzeba szanować każdy pojedynczy mandat.

Chciałbym bardzo, żeby partie polityczne reprezentowane w Senacie i senatorowie niezależni jak najszybciej usiedli ze sobą i znaleźli rozwiązanie, które zagwarantuje, że to życzenie wyborców stanie się politycznie znaczącym faktem

- powiedział.

Tusk komentując w rozmowie z dziennikarzami rezultat wyborów parlamentarnych w Polsce podkreślił, że docenia wysiłek wyborców i z uznaniem przyjął wysiłki i determinację komitetów, które uzyskały mandaty w Sejmie.

Wyraził też zadowolenie, że idea jednoczenia sił przyniosła dobry efekt w Senacie.

Jego zdaniem jeśli chodzi o Sejm "Polacy za cztery lata dokonają innego wyboru niż kilka dni temu".

Najważniejsze jest żeby mieli kogo wybrać i żeby ta alternatywa była wyraźnie lepsza od tego, co proponuje PiS

- zaznaczył Tusk.

Były premier odniósł się też do zmiany generacyjnej na polskiej scenie politycznej. Podkreślił, że traktuje to nie jako zagrożenie dla siebie, tylko jako wielką szansę dla swojego środowiska.