Nie ma powodu, żeby spieszyć się z powołaniem nowego rządu. Najpierw musimy zaplanować rozstrzygnięcia programowe na całą kadencję, potem przejść do personaliów i tego co nieuchronne w polityce – podziału sfery wpływów między trzy ugrupowania

– powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Zaznaczył, że bezdyskusyjnie Prawo i Sprawiedliwość jest główną partią obozu Zjednoczonej Prawicy, a Porozumienie i Solidarna Polska chcą mieć swój "współudział we współodpowiedzialności za państwo".

Jarosław Gowin pytany przez PAP o plany na najbliższe miesiące podkreślił, że bezdyskusyjnie premierem będzie Mateusz Morawiecki, a obóz Zjednoczonej Prawicy pozostanie zjednoczony tak, jak w poprzedniej kadencji. Wicepremier dodał, że jego ugrupowanie będzie realizowało złożone obietnice, będzie chciało wpływać dalej na gospodarkę, naukę, innowacje.

Wicepremier proszony o komentarz na temat wyniku jego partii – Porozumienia – uzyskany podczas ostatnich wyborów i 18 mandatów poselskich dla tego ugrupowania odpowiedział, że "to efekt katorżniczo ciężkiej pracy w ciągu ostatnich czterech lat". Dodał, że jego partia nie miała ani dotacji z budżetu, ani wsparcia mediów.

Wszystko wypracowaliśmy ciężka pracą i przywiązaniem do wartości, które nierzadko wystawiane było na próbę niezbędnych w polityce kompromisów

– podkreślił wicepremier, szef Porozumienia.

Wicepremier przyznał, że uzyskana przez opozycję większość w Senacie oznacza "ziemię nieznaną".

Nie wiemy, jak będzie funkcjonowało państwo w przypadku, gdy kto inny ma większość w Sejmie, a kto inny w Senacie

– powiedział Gowin i zapowiedział, że liczy na "odpowiedzialną opozycję", tzn. taką, która - jak mówił - będzie krytykować projekty, z którymi się nie zgadza, ale nie będzie "wkładać kija w szprychy” kiedy większość, w tym przedstawiciele opozycji, będą popierać dane rozwiązania.

Wicepremier zapytany o nazwisko nowego marszałka Senatu podkreślił, że w tym momencie "karty w rękach trzyma opozycja", ale dla niego naturalnym kandydatem jest dotychczasowy marszałek Stanisław Karczewski.