Do Zalasewa przyjadą Jastrzębski Węgiel, PGE Skra Bełchatów, Aluron Virtu CMC Zawiercie oraz drużyna z Warszawy. Ten ostatni klub przeżywa spore problemy i sam też stworzył trochę kłopotów organizatorom, którzy w ubiegłym tygodniu oficjalnie poinformowali, że warszawian zastąpi Cuprum Lubin. Ostatecznie w memoriale wystąpią wicemistrzowie Polski.

Z mediów dowiadywaliśmy się o kłopotach stołecznego klubu, kontakt był utrudniony, nie mieliśmy pewności, czy nam przypadkiem nie odmówią na dwa dni przed imprezą. Stąd wynikło małe zamieszanie, ale prezes drużyny z Warszawy Piotr Gacek zagwarantował udział w turnieju

- powiedziała PAP organizatorka imprezy Anna Sumelka.

Warszawianie, którzy triumfowali przed rokiem w memoriale, zapewnili również, że zagrają w najsilniejszym składzie. Jak poinformowała Sumelka, także pozostali uczestnicy przysłali swoje składy, na których widnieją nazwiska kadrowiczów łącznie z uczestnikami niedawno zakończonego w Japonii Pucharu Świata. Biało-czerwoni w tej imprezie zajęli drugą lokatę.

Kibice w Zalasewie będą mogli więc podziwiać m.in. Damiana Wojtaszka, Bartosza Kwolka (Warszawa), Dawida Konarskiego, Jakuba Popiwczaka, Tomasza Fornala (Jastrzębski). Skra z kolei awizowała skład z Grzegorzem Łomaczem, Jakubem Kochanowski, Karolem Kłosem i Arturem Szalpukiem. Nie zabraknie także reprezentantów innych krajów.

Dla zespołów będzie to jednocześnie ostatni sprawdzian przed inauguracją ekstraklasy, zaplanowaną na 26 października. Trzy dni wcześniej w Gliwicach odbędzie się mecz o Superpuchar Polski, w którym warszawianie zmierzą się z Grupą Azoty Zaksą Kędzierzyn Koźle.

Rywalizację sportową w Zalasewie poprzedzą warsztaty siatkarskie z młodzieżą, zaplanowane na piątkowe popołudnie. Poprowadzą je trenerzy i zawodnicy drużyny z Zawiercia. Inną tradycją memoriału są także przeprowadzane w trakcie spotkań liczne licytacje, a zebrane środki przeznaczone zostaną na cele charytatywne.

Arkadiusz Gołaś był jednym z najbardziej utalentowanych w kraju zawodników. Reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich w Atenach. Pochodzący z Ostrołęki siatkarz w latach 2000-04 grał w AZS Częstochowa, a później we włoskim klubie Sempre Volley Padwa. Zginął tragicznie w wieku 24 lat w wypadku samochodowym w 2005 roku na autostradzie w Austrii. Jechał wówczas do Włoch, gdzie miał kontynuować karierę w słynnym Lube Banca Macerata.

W kraju rozgrywane są dwa turnieje pod nazwą Memoriału Arkadiusza Gołasia - bardziej znany jest omawiany turniej, prowadzony od 2006 roku, gdzie występują najlepsze polskie kluby w przerwie między sezonami. Poza nim istnieje także memoriał Gołasia w kategorii gimnazjalistów, rokrocznie organizowany w ostrołęckiej szkole, do której uczęszczał siatkarz. W tamtych rozgrywkach biorą udział kluby młodzieżowe z całego kraju.

 

Program turnieju:

sobota 
półfinały
Warszawa – Jastrzębski Węgiel (12.00)
PGE Skra Bełchatów – Aluron Virtu CMC Zawiercie (16.00)

niedziela
mecz o 3. miejsce (12.00)
finał (14.00)