Poseł Joanna Lichocka przez minione cztery lata była parlamentarzystką PiS w okręgu kalisko-leszczyńskim. Jako członek sejmowej komisji kultury m.in. zabiegała o dotacje na renowacje zabytków.

Dziś w dowód wdzięczności i uznania za pracę poseł Joanny Lichockiej na rzecz okręgu kalisko-leszczyńskiego zorganizowano uroczystą mszę, którą celebrowało sześciu księży proboszczy z różnych parafii. Uczestniczyli w niej także szefowie instytucji kultury.

Posłance podziękowano za "możliwość konstruktywnej, harmonijnej, owocnej współpracy i pomoc, której efekty przyniosły korzyści mieszkańcom Kalisza i Wielkopolski".

Podkreślono, że działalność poseł Lichockiej cechowały "wielkie zaangażowanie, zrozumienie potrzeb każdego człowieka i spieszenie z pomocą, niezależnie od spotykanych na drodze trudności".

Odwaga, konsekwencja i upór w działaniu to cechy, które obrazują Pani osobowość. Jesteśmy dumni, że obdarzyła nas Pani zaufaniem w tej trudnej misji i mogliśmy z Panią współpracować na rzecz dobra mieszkańców oraz instytucji. Dziękujemy, że przez cztery minione lata udało się zrealizować wiele działań. Wiele osób odmieniło swój los i uwierzyło w możliwość zmiany na lepsze".

Poseł Lichockiej życzono "konsekwencji w dążeniu do celów i mocnego przekonania o słuszności kroczenia własną drogą, satysfakcji z pracy oraz wielu radości i optymizmu w życiu osobistym".

Lichocka zapewniła, że nadal będzie wspierać okręg kalisko-leszczyński, "bo ja tylko będę za miedzą" - wskazała na okręg sieradzki.

Tylko w 2019 r. - jak zauważyli zebrani na uroczystości - Joanna Lichocka zdobyła 3,2 mln zł dotacji z przeznaczeniem na konserwację zabytków w okręgu kalisko–leszczyńskim w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beneficjentami programu są kościół pobenedyktyński pw. św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi. Na prace elewacyjne oraz wnętrza świątyni przeznaczono 930 tys. zł. 130 tys. zł trafiło do pojezuickiego kościoła pw. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu - dotację przeznaczono na wyremontowanie dachu i wieżyczki.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach na prace konserwatorskie otrzymał 210 tys. zł, 120 tys. zł przeznaczono na kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej w miejscowości Oporowo w powiecie leszczyńskim; 1 mln 130 tys. zł pochłoną prace remontowe i odtworzeniowe w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu koło Leszna, natomiast na prace remontowe Zamku w Rydzynie przeznaczono 680 tys. zł.