Dzień 15 października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jego symbolem stała się różowa wstążka, która jest też znakiem solidarności z chorymi. Na raka piersi może zachorować każda z nas, ale ryzyko znacznie wzrasta u kobiet obciążonych mutacją genów BRCA. 

Jakie są przyczyny tej choroby?
Przyczyny występowania raka piersi u kobiet nie są bezpośrednio znane. Istnieje jednak kilka czynników, które mają wpływ na jego powstawanie. Jednym z nich jest obciążenie rodzinne. W rodzinie, w której mama, córka, siostra, czy też babcia zmaga się z rakiem piersi – zagrożenie zachorowalności wzrasta. Czynniki hormonalne oraz czynniki genetyczne spowodowane mutacją genów również mają negatywny wpływ na rozwój choroby. Znajdując się w grupie ryzyka bardzo ważną rzeczą jest wczesna profilaktyka i systematyczne badania. Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest właśnie rak piersi. Największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jego późna wykrywalność. Nowoczesne badania genetyczne wykrywają mutację w genach BRCA1/BRCA2 (odpowiedzialnych za zachorowalność na raka piersi). Jednym ze skutecznych metod ograniczających zachorowanie u tych pacjentek na raka piersi do ok. 95% jest wykonanie profilaktycznej amputacji z jednoczasową rekonstrukcją.

Jak się badać?
Profilaktyka to podstawa. Każda kobieta regularnie powinna badać piersi. Można to robić za pomocą USG (szczególnie u młodych kobiet) oraz mammografii (u kobiet powyżej 40 roku życia). Oprócz tego w przypadku podejrzeń wielu lekarzy dysponuje również rezonansem magnetycznym. Jeśli w rodzinie występował rak piersi należy wykonać badanie genetyczne.