Grzegorz Schetyna zaczął od wyrażenia żalu, że po majowych eurowyborach zniszczony został pomysł Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni). W jego ocenie koalicja taka poszerzona o nowe środowiska miałaby szansę wygrać wybory parlamentarne. Taka koalicja jednak nie powstała i to zdaniem Schetyny jest główny kolejnej porażki z PiS.Według sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 43,6 proc. Na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) oddało głos 27,4 proc. Kolejne miejsca zajęły: SLD z wynikiem 11,9 proc.; PSL (9,6 proc.) oraz Konfederacja (6,4 proc).

Schetyna początkowo próbował robić dobrą minę do złej gry, ale w końcu emocje wzięły górę. Po zakończeniu swojego przemówienia na scenie, Schetyna w rozmowie z dziennikarzami wskazywał winnych swojej wyborczej porażki.
PiS wygrywa we WSZYSTKICH grupach wiekowych. W niektórych ponad 50 proc.!

Czytaj również
PiS wygrywa we WSZYSTKICH grupach wiekowych. W niektórych ponad 50 proc.!Mam żal o to, że zbyt łatwo została podzielona, zniszczony został pomysł Koalicji Europejskiej. Wyjście PSL z KE rozpoczęło jej dekompozycję i uważam, że szkoda. Gdybyśmy zostali w Koalicji Europejskiej i dołożyli jeszcze inne środowiska, to bylibyśmy dzisiaj w innej sytuacji i mielibyśmy ogromną szansę na zwycięstwo. Tak się nie stało i trzeba z tego wyciągnąć wnioski.
- mówił lider PO w rozmowie z dziennikarzami podczas wieczoru wyborczego w Warszawie.

Zdaniem szefa Platformy w przyszłym Sejmie potrzebna będzie integracja klubów opozycyjnych.

Czytaj również
"Polska podzielona na pół"? Bzdura. PiS wygrywa w 14 województwach, KO... w 2To jest najważniejsze, żeby pokazać, że będziemy mogli stawiać twarde warunki PiS-owskiej większości, bo tam się dopiero zacznie - tam będą przedstawiciele Solidarnej Polski, przedstawiciele Gowina. Dlatego musimy być bardzo cierpliwi i budować. Opozycja nie może ze sobą walczyć - musi wyciągnąć wnioski z tego, że jeżeli idzie równolegle i nie korzysta z systemu d'Hondta, to przegrywa.
- zaznaczył Schetyna.

Dodał, że taka współpraca potrzebna jest zwłaszcza przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Nawet jeżeli będziemy mieli innych kandydatów, co jest zrozumiałe, zrozumiem jeżeli tak będzie w I turze, to musimy mieć kandydata, którego poprzemy wspólnie w II turze, wygenerujemy poparcie wspólne całej opozycji, samorządowców, tych wszystkich, którzy są poza PiS.
- powiedział lider PO.

Platforma straciła własnych wyborców? Duży odpływ poparcia w porównaniu z 2015 rokiem!

Czytaj również
Platforma straciła własnych wyborców? Duży odpływ poparcia w porównaniu z 2015 rokiem!Pytany, jak ocenia kampanię wyborczą KO, odpowiedział dość enigmatycznie.

Zrobiliśmy wszystko. Szef kampanii Krzysztof Brejza, któremu ogromnie dziękuję za ten wielki wysiłek, został poddany totalnej akcji hejtu ze strony mediów publicznych i musiał walczyć o to, żeby móc normalnie funkcjonować. (...) Cały mechanizm mediów publicznych został użyty przeciwko opozycji.
- ocenił Schetyna.
Wyniki wyborów [exit poll]. Zobacz, które partie zyskały największe poparcie Polaków

Czytaj również
Wyniki wyborów [exit poll]. Zobacz, które partie zyskały największe poparcie Polaków