Przypadający w ten weekend Światowy Dzień Reumatyzmu stał się okazją do tego, aby przełamywać stereotypy na temat chorób reumatycznych i zwiększać świadomość społeczną na ich temat. Głos w sprawie zabrali nie tylko lekarze, ale i chorzy zmagający się z reumatyzmem.

Najważniejsza z perspektywy nas chorych na zapalne choroby reumatyczne jest praca nad zmianą stereotypu dotyczącego reumatyzmu. Chcemy do ludzi dotrzeć z informacją, że reumatyzm to nie tylko stawy, ale często dochodzi do zajęcia organów wewnętrznych takich jak serce, nerki, płuca, oczy a nawet układ nerwowy. Chcemy pokazać, że te choroby mogą dotknąć dzieci, a także osoby rozpoczynjące dorosłe życie. Takie osoby tworzą nasze stowarzyszenie.
- tłumaczy Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, które organizuje kampanię „Reumatyzm Ma Młodą Twarz”.

Tegoroczna edycja kampanii „Reumatyzm Ma Młodą Twarz” ma pokazać odbiorcom, jak może wyglądać życie z chorobą reumatyczną – dlatego na nowych plakatach kampanii pojawiło się hasło „Moje życie to…”.

Jak się okazuje, najczęstszym problemem, który przewija się w historiach bohaterów kampanii jest ból, z którym osoby chore zasypiają i budzą się rano. Ból zakłóca w nocy sen i odpoczynek, dlatego dla pacjentów z chorobami reumatycznymi charakterystyczne jest przewlekłe zmęczenie, które nie mija w ciągu dnia.

Niestety, ponieważ pacjenci z zapalnymi chorobami reumatycznymi są młodzi i na pierwszy rzut oka nie widać po nich choroby, spotykają się z brakiem zrozumienia w społeczeństwie. Czują się izolowani, co powoduje dodatkowe cierpienie i poczucie samotności, a to boli najbardziej.
- tłumaczy Zientek.

Pod dość ogólnym hasłem „reumatyzm” kryje się około 200 chorób, które występują u ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy rasy.

Ocenia się, że na choroby stawów cierpi w Polsce ponad dziewięć milionów osób – statystycznie, jest to więc co czwarty Polak. Na zapalne choroby reumatyczne choruje według różnych szacunków od 300 tys. do 500 tys. osób w Polsce. Do grupy tych chorób należą: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Te właśnie choroby dotykają najczęściej osób młodych, wieku 30–50 lat, ale również dzieci i młodzież.

Dokładna przyczyna rozwoju tych chorób nie jest znana. Badania dowodzą jedynie, że wszystkie mają związek z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to choroby nieuleczalne, które w ciągu kilku lat mogą doprowadzić do niepełnosprawności chorego, zwłaszcza jeśli są zbyt późno rozpoznane i niewłaściwie leczone.

Z kolei lekarze i specjaliści podkreślają, że każdą osobę niepokoić powinien ból niewiadomego pochodzenia, który trwa pomiędzy 3 - 6 tygodni, obrzęk stawu lub podniesiona temperatura ciała. Objawem charakterystycznym w przebiegu chorób reumatycznych jest też zmęczenie, które nie mija pomimo wypoczynku. Wtedy należy szukać pomocy reumatologa.