Kasztany od kuchni

Owoce kasztanowca od zawsze były ważnym składnikiem diety chłopskiej w Południowym Tyrolu. Mają one słodki, lekko mączny, delikatny smak, który nieco przypomina ziemniaki lub bataty, a posolone są smaczną przekąską jak orzeszki czy migdały. Jadalne kasztany pozytywnie wpływają na zdrowie. Mają wysoką zawartość skrobi i składników odżywczych, są bogate w witaminy C i B, co sprawia, że jesienią, w okresie częstszych zachorowań są szczególnie wartościowym przysmakiem. Kasztany podnoszą też poziom serotoniny w organizmie, czyli tzw. „hormonu szczęścia”. Są idealne dla osób z alergią pokarmową, ponieważ nie zawierają glutenu.

Tradycyjnym i najprostszym sposobem przygotowywania kasztanów jest pieczenie ich na otwartym ogniu lub w piecu. Ważne jest, aby wcześniej naciąć skorupkę wzdłuż lub na krzyż od strony spiczastego końca tak, aby kasztany nie wybuchały podczas pieczenia.

Törggelen, czyli smaki jesieni

Kasztanów można spróbować w porze Törggelen, czyli każdej jesieni, od końca września do końca listopada. Mieszkańcy i goście gospodarstw wiejskich uczestniczą wtedy w jednej z tradycji Południowego Tyrolu – Törggelen. Dawniej rolnicy i kupcy wina spotykali się, aby skosztować młodych win, a dzisiaj w porze Törggelengoście przybywają do tradycyjnych karczm, gdzie mogą spróbować zarówno win, jak i regionalnych specjałów, w tym pieczonych kasztanów.