Jednym z najgłośniejszych tytułów 35. edycji festiwalu jest "Malowany ptak" Vaclava Marhoula na podstawie kłamliwej książki Jerzego Kosińskiego pod tym samym tytułem. Światowa premiera produkcji odbyła się na festiwalu w Wenecji. Głównym bohaterem jest sześcioletni żydowski chłopiec, który podczas II wojny światowej doświadcza okrucieństwa ze strony... mieszkańców wsi z Europy Wschodniej. Film wywołał duże kontrowersje w Wenecji ze względu na uwypuklone, uznane za szokujące, sceny przemocy.

Wystąpili w nim m.in. Stellan Skarsgard, Julian Sands i Harvey Keitel.

W piątek wieczorem imprezę otworzy pokaz "Bosego imperatora" Jessiki Woodworth i Petera Brosensa, satyry politycznej stanowiącej niekonwencjonalną kontynuację "Króla Belgów", której głównym tematem jest rozpad Unii Europejskiej. Film zrealizowano w belgijsko-holendersko-bułgarsko-chorwackiej koprodukcji. W obsadzie znaleźli się m.in. Peter Van den Begin, Udo Kier oraz Geraldine Chaplin.

W Konkursie Międzynarodowym o Warsaw Grand Prix walczyć będzie 15 tytułów z całego świata, wśród nich "Brylantowe stopy" Micaela Preyslera o zawieszonej między przeszłością a przyszłością tancerce, która jedzie do Nowego Jorku, by zobaczyć się z byłym chłopakiem i dawnymi przyjaciółmi. Do głównej nagrody nominowano również m.in. zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z 2014 r. "U311 Czerkasy" Tymura Jaszczenki, czyli historię załogi trałowca "Czerkasy", ostatniej jednostki, która pływała pod ukraińską banderą oraz "Wielką poezję" Alexandra Lungina, której główni bohaterowie dochodzą do wniosku, że jedynym poetyckim działaniem, jakie mogą przeprowadzić, jest obrabowanie banku.

Nie zabraknie także rodzimych produkcji. O główną nagrodę festiwalu powalczą: "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem, Joshem Hartnettem i Berenice Marlohe oraz "Proceder" Michała Węgrzyna o raperze Tomaszu Chadzie. Polskim akcentem jest także obecność Andrzeja Chyry w obsadzie "Słuchaj wszechświata" Keiego Ishikawy, gdzie zagrał jurora konkursu pianistycznego, w którym rywalizuje czterech młodych muzyków. Prócz tego w "Stanie wyjątkowym" Vinko Bresana zobaczymy Daniela Olbrychskiego w roli chorwackiego prezydenta.

Filmy w Konkursie Międzynarodowym oceni jury w składzie: modelka, aktorka i producentka Małgorzata Bela-Pawlikowska, rumuńska producentka i reżyserka Oana Giurgiu, słoweńska reżyser i artystka multimedialna Hanna Slak, albański reżyser Bujar Alimani oraz montażysta i reżyser Michał Leszczyłowski.

Do Konkursu 1-2, poświęconego pierwszym i drugim pełnometrażowym fabułom twórców z całego świata, zakwalifikowane zostały m.in. "Zapomniani" Darii Onyszczenko, "Nuklearna" Catherine Linstrum oraz "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej. Główna rola w ostatnim z nich przyniosła Zofii Domalik nagrodę za profesjonalny debiut aktorski podczas wrześniowego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W skład jury Konkursu 1-2 weszli: chorwacka producentka Anita Juka, reżyser, dramaturg i aktor Piotr Domalewski oraz fiński reżyser, producent i scenarzysta Johan Karrento.

Filmy będzie można oglądać także w sekcjach pozakonkursowych. Na pokazach specjalnych pokazany zostanie m.in. dokument "Marianne i Leonard: słowa miłości" Nicka Broomfielda opowiadający historię uczucia Leonarda Cohena i Marianne Ihlen, kobiety, która zainspirowała go do napisania piosenek "So Long, Marianne" i "Bird on a Wire". W tej samej sekcji zobaczymy również m.in. "Judy i Punch" Mirrah Foulkes z Mią Wasikowską, pokazywany w Cannes w sekcji Semaine de la Critique thriller science fiction "Wiwarium" Lorcana Finnegana oraz dokument "Mystify: Michael Hutchence" Richarda Lowensteina o wokaliście australijskiej grupy INXS.

35. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa do niedzieli 20 października. Zakończy go projekcja "Talasoterapii" w reż. Guillaume Nicloux, kontynuacji "Porwania Michela Houellebecqua" z 2014 r. Tym razem Houellebecq spotyka w nadmorskim spa Gerarda Depardieu. Razem usiłują przetrwać w panującym tam reżimie. W filmie - obok słynnego pisarza i aktora - występują m.in. Mathieu Nicourt, Maxime Lefrançois oraz Luc Schwarz.

Pokazy odbywać się będą w Multikinie Złote Tarasy oraz w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Niektórym z nich towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Z warszawską publicznością spotkają się m.in. Guillaume Nicloux, Alexander Lungin, Dan Chisu, Małgorzata Imielska, Lech Majewski oraz Kazik Staszewski, bohater dokumentu "Kult Film" Olgi Bieniek.

Festiwalowi towarzyszyć będą Targi CentEast, w ramach których zorganizowane zostaną m.in. warsztaty dla młodych filmowców Warsaw Next, warsztaty dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych FIPRESCI Warsaw Critic Project oraz program Doc Lab Poland, adresowany do filmowców-dokumentalistów.

Więcej informacji o programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego