Rozwój polskiego rolnictwa jest szansą dla naszego kraju, jest również bardzo efektywnym sposobem rozwoju gospodarki, wykorzystania tego całego potencjału, jakie polskie rolnictwo sobą prezentuje. Wydaje się, że dla rozwijającego się rolnictwa (...) - otwarcie się na świat jest absolutnie niezbędne"

- powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że należy to jednak realizować mądrze.

Minister rolnictwa podkreślił, że Polska ma dostęp do morza, dzięki czemu może świadczyć również usługi dla innych krajów naszej części Europy.

To nasze okno na świat

- wskazał.

Dzisiaj tu, w Porcie Gdańskim jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia. Możliwości eksportu cukru z Polski, a jesteśmy dużym producentem i chcemy (...) pozostać dużym producentem cukru w Europie

- powiedział.

Wskazał jednocześnie, to skomplikowany i trudny rynek.

Jeżeli Polska chce utrzymać wysoką produkcję buraków w Polsce, bardzo ważną nie tylko ze względu na cukier, ale na strukturę zasiewów, na zrównoważenie rolnictwa, na wysoki poziom kultury rolnej, której buraki zawsze były najważniejszym symbolem, to musimy również szukać możliwości eksportu - sprawnego, nowoczesnego eksportu. Czy to będzie 300 tys. ton, czy w przyszłości więcej - to już będzie w dużej mierze od nas zależało

- tłumaczył.

Dodał, że terminal ten pozwala w sposób najbardziej nowoczesny, zgodnie ze standardami transportu międzynarodowego morskiego, przewozić cukier.

Cieszę się, że finalizujemy to przedsięwzięcie

- wskazał.

Zdaniem ministra terminal będzie także służył rozwojowi Krajowej Spółki Cukrowej.