Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,19 proc. do 26 164,04 pkt. Indeks S&P 500 zniżkował o 1,56 proc. do 2 893,06 pkt. Nasdaq Composite spadł o 1,67 proc. do 7823,78 pkt.
Spadający optymizm odnośnie wyniku negocjacji handlowych na linii USA-Chiny zepchnął w dół kursy akcji producentów półprzewodników - Nvidia straciła 3,9 proc., Qualcomm 4,6 proc., a AMD 2,4 proc.
W dół poszły także notowania banków - Citigroup o 2,6 proc., Bank of America o 2,4 i JP Morgan Chase o 2,2 proc.
Kurs akcji koncernu Alibaba spadły o 3,8 proc. Agencja Bloomberga podała we wtorek, że administracja Białego Domu ma w planach ograniczenie inwestowania w aktywa chińskich przedsiębiorstw przez państwowe fundusze emerytalne.

Po tym, jak w poniedziałek USA umieściły 28 chińskich organizacji rządowych i handlowych na czarnej liście, oskarżając je o udział w represjach władz wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej, we wtorek amerykańska administracja zapowiedziała wprowadzenie restrykcji wizowych dla chińskich urzędników zaangażowanych w ten proceder.

Na czarnej liście znalazły się m.in. firma specjalizująca się w monitoringu wideo Hikvision oraz firmy zajmujące się sztuczną inteligencją Megvii Technology i SenseTime. Na liście figuruje już m.in. koncern Huawei. Wpisanie chińskich firm na czarną listę amerykańskiego ministerstwa handlu oznacza, że podmioty te muszą ubiegać się o dodatkowe zezwolenia na zakup produktów od dostawców z USA.

W czwartek i piątek w Waszyngtonie odbędzie się kolejna runda amerykańskich i chińskich negocjacji handlowych. Do USA przybywa chińska delegacja, z wicepremierem Chin Liu He na czele.

"W tym otoczeniu relacje zysku do ryzyka jest niekorzystna i widzimy jak to dziś zadziałało" - ocenił szef analiz w FBB Capital Partners Mike Bailey.

Wynik wtorkowej sesji byłby zapewne gorszy, gdyby nie wystąpienie prezesa Fed Jeroma Powella na konferencji National Association for Business Economics w Denver.

Uważamy, że nasze działania w zakresie polityki monetarnej wspierają perspektywy dla wzrostu PKB. Ścieżka dla naszej polityki nie jest z góry ustalona. Następne spotkanie FOMC odbędzie się za kilka tygodni, a my będziemy uważnie monitorować napływające dane

- powiedział Powell.

Powell zapowiedział także, że bilans Fed będzie w najbliższym czasie rósł.

Chcę podkreślić, że wzrostu naszej sumy bilansowej, dokonywanego w celu zarządzania rezerwami, nie należy w żaden sposób mylić z programami zakupu aktywów netto (QE) na dużą skalę, które wdrożyliśmy po kryzysie finansowym"

- dodał.

Rentowność 10-letnich UST zniżkuje o 2 pb do 1,54 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich utrzymuje się na poziomie 2,04 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 11 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -20 pb.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA we wrześniu spadły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 1,4 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie. To najwyższy miesięczny spadek od czterech lat.
Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,0 proc. Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm, a po wyłączeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. mdm.