Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta, by w sposób szczególny upamiętnić 350. rocznicę śmierci Rembrandta (1609–1669). Genialny malarz, rysownik oraz rytownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII w. zwanego złotym wiekiem. Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje liczne wystawy i przedsięwzięcia kulturalne.

4 października, czyli dokładnie w 350. rocznicę śmierci artysty, na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się wernisaż „36 x Rembrandt”. Na wystawie można zobaczyć dwa obrazy Rembrandta z trzech obecnych w polskich kolekcjach Zamku – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”. Dziełom towarzyszą oryginalne rysunki oraz grafiki Rembrandta z polskich zbiorów, tworząc 36 autorskich dzieł wielkiego Holendra.

Z kolei Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało pokaz specjalny pt. „Rembrandt osobiście”. To ponad 40 grafik, które ukazują szeroki zakres tematów – od scen biblijnych, przez rodzajowe, po studia aktów. Pokaz obejmuje również wątki, których artysta nie podejmował w pracach malarskich, dotyczące poszukiwania rozwiązań kompozycyjnych i technicznych nurtujących jego wyobraźnię. Ekspozycji towarzyszy drugi pokaz pt. „Bruegel w towarzystwie” ukazujący ponad 30 rycin Pietera Bruegla Starszego, w 450. rocznicę śmierci tego artysty.