Unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym przygotowano w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny. Zabytkowy skład będzie kursował przez cztery pierwsze dni października po szlakach kolejowych Wielkopolski - codziennie inną trasą. Pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w "żywej" lekcji historii.

Pomiędzy poszczególnymi przystankami, podczas biegu pociągu przeprowadzane będą specjalne lekcje. Poprowadzą je osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżą uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat 

- poinformowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Projekt przygotowany został z myślą głównie o uczniach szkół, ale w podróż mogą ruszyć także inne grupy zorganizowane.

Te specjalne lekcje są doskonałą formą popularyzującą zainteresowanie przeszłością. Łączymy bowiem przyjemne z pożytecznym - przejażdżkę starodawnym pociągiem oraz naukę historii. Tego rodzaju wydarzeń nie organizuje żadne województwo

- podali organizatorzy.

Projekt "Koleje wolności 1939-2019. Wielkopolanie w kampanii wrześniowej 1939 r." jest realizowany dzięki współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

"Koleje wolności" ruszyły po raz pierwszy w 2018 r. z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego. Jak podali organizatorzy, tamto przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - stąd decyzja o jego ponowieniu przy kolejnej okazji.