W przedsięwzięcie związane z szybkim rozwojem tzw. transportu współdzielonego (sharing), obok katowickiego magistratu, zaangażowały się: Tauron, ING Bank Śląski, blinkee.city i innogy Polska. Partnerzy wspólnie m.in. zorganizowali w piątek na katowickim rynku wystawę pojazdów elektrycznych i możliwość rozmowy z ekspertami.

Zaprezentowano też kodeks dobrych praktyk korzystania z tych form transportu – pod hasłem „ekooltury jazdy”. Jak przekazała Joanna Majer-Skorupa z biura prasowego ING, obejmuje on siedem podstawowych zasad transportu współdzielonego.

To porady: „Zerknij, czy pojazdom nic nie dolega. Jeśli tak, poinformuj o tym operatora”, „Przepisowa, bezpieczna jazda jest zawsze cool”, „Upewnij się, że masz ze sobą wszystkie swoje rzeczy. Gdy zauważysz coś, co do Ciebie nie należy, daj znać operatorowi” czy „Pojazdu nie należy prowadzić pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających i substancji psychotropowych”.

Pozostałe wskazówki kodeksu, to: „Unikaj parkowania w bramach. Ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, trawniki, tunele i dachy też kiepsko się do tego nadają”, „Przed jazdą sprawdź stan baterii” i „Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami możesz śmiało zwracać się do operatorów usługi”.

Jak zaznaczył, cytowany w informacji ING naczelnik wydziału obsługi inwestorów w katowickim magistracie Mariusz Jankowski, korzystanie z różnych form transportu współdzielonego jest w tym mieście coraz popularniejsze.

„To świadczy o tym, że nasi mieszkańcy są aktywnymi uczestnikami globalnego trendu "gospodarki współdzielonej”

- ocenił samorządowiec.

„Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, bo dzięki temu dbamy o środowisko i podnosimy jakość życia mieszkańców, zwiększając atrakcyjność otoczenia. Jako administracja lokalna chcemy popularyzować te formy transportu, ale jednocześnie pokazywać, jak prawidłowo z nich korzystać” - zadeklarował Jankowski.

Inicjatorzy kodeksu wpisali swoje przedsięwzięcie w dobiegający końca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (w tym roku od 16 do 22 września).

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Główny temat tegorocznej edycji to: "Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy", a oficjalny slogan brzmi "Chodź z nami". W tym roku kampania kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść zdrowiu i środowisku.