W weekend, kiedy przypadają także dni czeskich sił powietrznych, organizatorzy imprezy spodziewają się rekordowej frekwencji - nawet 250 tys. osób.

Razem z Błaszczakiem w uroczystości otwarcia Dni NATO uczestniczyli pozostali ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech – Lubomir Metnar, Słowacji - Peter Gajdosz i Węgier - Tibor Benkoe.

W czwartek i w piątek w Ostrawie odbyło się posiedzenie szefów resortów obrony V4. W sobotę polski minister nawiązał do współpracy V4 i podkreślił jej znaczenie.

Dzięki spójności, jaką zademonstrowaliśmy w ramach V4, poprzez koordynację naszych polityk, możemy mieć wpływ na działania NATO. Tak było tuż po naszym przystąpieniu do Sojuszu, tak jest też dziś, kiedy rola naszego regionu jest w NATO jeszcze bardziej istotna"

– zaznaczył Błaszczak.

Wskazał, że przedsięwzięcia, takie jak trwające do niedzieli Dni NATO 2019 i dni czeskich sił powietrznych, są nie tylko okazją do świętowania, ale też zwiększają wiedzę obywateli o bezpieczeństwie, w tym o działaniach NATO.

Błaszczak zwrócił uwagę, że obserwatorzy pokazów lotniczych mogą przekonać się, jak wiele kraje V4 osiągnęły w modernizacji armii.

W dwudniowych pokazach, które rozpoczęli skoczkowie z flagami narodowymi państw Grupy Wyszehradzkiej, uczestniczą żołnierze i sprzęt z 17 krajów. Szczególne zainteresowanie wzbudził wspólny skok 40 spadochroniarzy z polskich i czeskich sił specjalnych. Dwa samoloty, startujące z lotnisk w Krakowie i Czaslaviu, spotkały się nad lotniskiem w Mosznovie i dokonały desantu komandosów z polskiej jednostki Agat oraz czeskich komandosów z Chrudimia.

Widzowie oklaskiwali także francuski zespół akrobatyczny Patrouille de France, Finów z Midnight Hawks i szwajcarską grupę latającą na samolotach PC-7 Pilatus.

Tłumy oblegały stojące na ziemi: olbrzymi transportowiec należący do amerykańskich sił powietrznych C-5M Super Galaxy, bombowiec strategiczny B-52, najnowszy szkolny samolot produkowany w Czechach L-39NG, a także śmigłowce. Prezentowano również sprzęt sił lądowych.