15. Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim i działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, zakończyły dwudniowe zajęcia BULL RUN 10. Zajęcia odbywały się na terenie obiektów Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Orzysz oraz po za nimi, między innymi w okolicach takich miejscowości jak Ełk, czy Olecko - informuje oficjalny portal giżyckiej brygady. 

Zajęcia rozpoczęły się 18 września od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15. GBZ rozpoczęły przemieszczenie na orzyski poligon, skąd wykonały marsz do wyznaczonych rejonów po drogach publicznych. W trakcie marszu część kolumn pokonała przeszkodę wodną przy wykorzystaniu  mostu towarzyszącego MS-20 Daglezja z 2 Pułku Saperów z Kazunia.Po raz kolejny zrealizowano przemieszczenie ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem gumowych nakładek na gąsienice - czytamy. 

Na publiczne drogi wyjechały ciężkie pojazdy 15. GBZ i wojsk sojuszniczych, m.in. samobieżne moździerze M120 RAK, bojowe wozy piechoty BWP-1, M2A2 Bradley, HMMWV, działa przeciwlotnicze  Oerlikon GDF-003, czołgi M1A1 Abrams, Leopard 2A5 z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

19 września część sił przebywała w Augustowie, gdzie można było z bliska zobaczyć sprzęt wojskowy pozostający na wyposażeniu Zawiszaków i żołnierzy eFP.

Zajęcia miały na celu doskonalenie współdziałania, zapoznanie się z ukształtowaniem terenu oraz charakterystyką dróg, a także doskonaleniem przemieszczenia zarówno wojsk polskich jak i sojuszniczych do wyznaczonych rejonów - podaje 15. GBZ.