Dzisiaj w Warszawie zmarł o. Hubert Czuma SJ, wychowawca młodzieży, duszpasterz ludzi pracy, kapelan "Solidarności", prześladowany przez aparat bezpieczeństwa PRL. Miał 89 lat.

Na wieść o śmierci duchownego, specjalny komunikat wydał biskup radomski, Henryk Tomasik, który przypomniał, że o. Czuma był zasłużonym dla Radomia duchownym i nosił tytuł honorowego obywatela miasta.

Bp Tomasik podkreślił, że zmarły duchowny była dla radomian "wielkim autorytetem moralnym". Zachęcił do modlitwy o dar życia w Niebie dla o. Huberta Czumy.

Posługę duszpasterską w Radomiu rozpoczął O. Hubert Czuma SJ w sierpniu 1979 roku. Zaangażował się w duszpasterstwo akademickie. W latach 1980-1989 współpracował z radomską «Solidarnością». Organizował Msze św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy w Radomiu. Opiekował się prześladowanymi, wspierał finansowo działalność wydawniczą i kolportaż podziemnych publikacji. Jako delegat Biskupa Edwarda Materskiego brał udział w procesie uczestników oskarżanych za zaangażowanie w wydarzenia Radomskiego Czerwca’76 oraz w kolejna rocznicę tych wydarzeń (1988). Należał do inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej. Zabiegał o wyjaśnienie okoliczności męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza. Był Diecezjalnym Duszpasterzem Ludzi Pracy. Posługiwał także jako kapelan w radomskim więzieniu. Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego oraz wielu innych osób. Prowadził wiele audycji w diecezjalnym «Radiu AVE» i publikował liczne artykuły w «Tygodniku AVE». Pełnił funkcję sekretarza Telefonu Zaufania Linia Braterskich Serc"

- napisał w specjalnym komunikacie bp Henryk Tomasik.

Uroczystości pogrzebowe o. Huberta Czumy odbędą się w poniedziałek w Radomiu. Rozpocznie je msza święta o godz. 12.00 w radomskiej katedrze.