W ramach programu pomocy jednostkom straży pożarnych, w ciągu 19 lat strażacy otrzymali z PKN Orlen i związanej z tą firmą fundacji 14 mln zł na sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt do ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego, drogowego i technicznego, medycznego, chemicznego, ekologicznego oraz wysokościowego.

W wystąpieniu premier Morawiecki podkreślał odwagę i bohaterstwo strażaków. Zauważył, że w swojej miejscowości strażak często jest postrzegany jako wzorzec, brat-łata, przyjaciel, ten, który zawsze pomoże w różnych sytuacjach. Szef rządu dziękował wszystkim strażakom za ich służbę.

- W Ameryce superbohaterowie noszą peleryny, w Polsce superbohaterowie noszą hełmy strażackie

 – mówił.

Morawiecki przypomniał, że rząd zdecydował się na realizację wielkiego programu modernizacji służb mundurowych oraz rozszerza wsparcie z budżetu dla ochotniczych straży pożarnych.

Premier stwierdził, że sam "trochę czuje się też strażakiem", walcząc – jak mówił - o dobry wzrost gospodarczy oraz o "rewolucję godności" - o to, by społeczeństwo było bardziej zasobne i dostatnie, a Polska była państwem dobrobytu.

Program "Orlen dla Strażaków" to inicjatywa skierowana do zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnej, której celem jest dofinansowanie zakupu sprzętu niezbędnego do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami.

W ramach programu PKN Orlen i związana z nim fundacja "Orlen - Dar serca" przekazują środki na doposażenie jednostek, a tym samym poprawę ich gotowości bojowej i skuteczniejszą pomoc potrzebującym.

Tegoroczna edycja programu, w której do podziału były 2 mln zł, rozpoczęła się 25 marca. Do 4 maja wpłynęło ponad 2,2 tys. wniosków; środki otrzymało blisko 250 jednostek.

Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego należy ok. 4,4 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, zaś do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych uprawnionych jest ponad 100 tys. strażaków-ochotników. To przede wszystkim do tej grupy skierowany jest program, w którego zeszłorocznej edycji dofinansowanie dostało 360 wnioskodawców.