Nowe wielozadaniowe korwety Pohjanmaa będą produkowane w latach 2021-25 i zastąpią siedem dotychczas używanych przez fińską marynarkę wojenną okrętów, których okres eksploatacji dobiega końca. Przewiduje się, że nowe jednostki wejdą do służby przed 2028 r.Minister obrony Antti Kaikkonen zaznaczył na konferencji prasowej, że okręty zostaną zbudowane w Finlandii i jest to "najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw" oraz miejsc pracy. Przyznał również, że projekt wymagać będzie dodatkowego finansowania w kwocie blisko 100 mln euro; pierwotnie zakładano ok. 1,2 mld euro.

Minister gospodarki Katri Kulmuni dodała, że dzięki zamówieniu marynarki wojennej w stoczni w najbliższych latach utrzymane zostanie zatrudnienie. "Zakup jest niezbędny i ma strategiczne znaczenie dla zachowania efektywności sił zbrojnych na morzu" – powiedział dowódca fińskiej marynarki wojennej, kontradmirał Jori Harju, zwracając uwagę na znaczenie tego zamówienia dla całego kraju. Według niego siły morskie zachowają swoją skuteczność i zapewnią bezpieczeństwo Finom. Jak podano w komunikacie resortu obrony, z zamówieniem nowych okrętów związany jest także zakup systemu bojowego od szwedzkiego koncernu Saab. Wyposażenie okrętów w radary, sensory oraz uzbrojenie, w tym systemy rakietowe i torpedowe, to koszt ok. 400 mln euro.

Cztery nowe wielozadaniowe korwety o dł. 105 m zastąpią wysłużone i wycofywane z użytku okręty fińskiej marynarki wojennej – stawiacze min typu Hameenmaa i Pohjanmaa, a także kutry rakietowe typu Rauma.