Czabański, pytany na antenie TVP Info, dlaczego Prawo i Sprawiedliwości wpisało do programu chęć uregulowania status zawodu dziennikarza, powiedział że wynika to z widocznych w tym obszarze problemów. Zapewnił również, że nie będzie żadnej próby weryfikacji dziennikarzy.

Chcemy tym pomysłem zainicjować dyskusję wewnątrz środowiska. Środowisku dziennikarskiemu powinno zależeć na tym, żeby obowiązywały pewne standardy profesjonalizmu, dlatego, że nie jest dobrze, kiedy dziennikarstwo, a widzę, że jest część która przestrzega zasad profesjonalnych, jest zalewana przez masę pseudo dziennikarstwa falą hejtu czy wynikającej często z dobrych chęci amatorszczyzny

- wyjaśnił szef Rady Mediów Narodowych.

Podkreślił również, że stawianie pewnych wymogów profesjonalnych dziennikarstwu jest konieczne, ponieważ jest to zawód zaufania publicznego.

"Środowisko dziennikarskie jest bardzo podzielone" - zauważył Czabański i dodał, że warto stworzyć izbę - taką, jakie mają lekarze, adwokaci czy radcy prawni - która, mimo że jej stanowisko często ma jedynie charakter apeli moralnych, może zainicjować pewne rozmowy.

Izba to zgromadzenie ludzi, którzy działają w obszarze zawodowym i przestrzegają pewnych reguł, bo to jest z korzyścią dla wszystkich

- dodał.

Czabański poinformował również, że w nie ma mowy o "zamykaniu zawodu dziennikarza".