Jak się okazuje, jeszcze nigdy nie było tylu kandydatów do Sejmu, którzy mają postawione zarzuty prokuratorskie.
 
Zarzuty usłyszał między innymi Sławomir Neumann, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska, obecnie startujący z „jedynki” w Gdańsku.
Z kolei do Senatu chce się dostać Marcin Walasek , były kandydat Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W grudniu 2018 r  roku został on zatrzymany przez CBA a prokuratura postawiła mu zarzuty wyłudzenie blisko 17 mln z ARiMR. Teraz Walasek staruje  z komitetu partii narodowej Jedność Narodu z Lublina – jego kandydatura została już zarejestrowana przez PKW.  W okręgu olsztyńskim jako kandydat na senatora został oficjalnie zarejestrowany Leszek Bubel, który startuje z własnego komitetu. W przeszłości był on oskarżony o antysemityzm – w 2007 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył karę wobec Leszka Bubla za lżenie Żydów.  Andrzej Rozenek – aktualnie „jedynka” SLD z „obwarzanka warszawskiego”, to były zastępca Jerzego Urbana – redaktora naczelnego brukowca „Nie”. Rozenek miał postawione zarzuty w związku z prowokacją WSI. Zostało wszczęte śledztwo, w którym usłyszał zarzuty. Za czasów rządów PO – PSL, 16 marca 2009 r. prokuratura umorzyła  postępowanie.  

Kiedy ostatnio byłem na mównicy, w trakcie dyskusji na temat wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości- prokuratora generalnego, to tak patrzyłem na te pierwsze rzędy Platformy Obywatelskiej i trochę się uśmiechnąłem, bo w pierwszych rzędach są osoby, które mają postawione zarzuty i to poważne, m.in. zarzuty korupcyjne. To te osoby najwięcej krzyczą o standardach w polskiej polityce, więc jaki jest standard to widzimy- wystarczy przyjrzeć się opozycji.
- mówił w programie „Koniec systemu” wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceszef resortu sprawiedliwości zwrócił szczególną uwagę na przypadek Sławomira Neumanna.

Pamiętam jak poseł Neumann, osoba która przecież w hierarchii zajmuje jedno z najwyższych miejsc i dzisiaj chce zostać parlamentarzystą, a jednocześnie nie ma konkurenta z tej grupy, z której się tak naprawdę wywodzi. To jest zupełnie niesamowita historia. Jeżeli on mówi otwarcie, bez żadnych zahamowań, że on tak naprawdę będzie w Platformie Obywatelskiej, tylko żeby wejść do parlamentu startuje jako niezależny kandydat, no to oczekujemy tak naprawdę rekcji Pana Schetyny, bo na razie obserwujemy jej brak. Tak samo jak nie ma reakcji w przypadku Brejzy. Bardzo poważne zarzuty medialne, gdzie w tle pojawiają się oskarżenia o to, że za pieniądze publiczne zajmowano się hejtem. Wiemy, że prokuratura postawiła w tej sprawie wiele zarzutów różnym osobom. W takim momencie trzeba w przypadku Grzegorza Schetyny i Kidawy-Błońskiej śmiało wziąć to na klatę i odpowiedzieć. Ta sama sytuacja dotyczy Pana Gawłowskiego i innych. Natomiast oni chcą jakoś dobrnąć do 13 października, ale krzyczą o standardach.
- mówił wiceminister Wójcik.

W trakcie programu przedstawiono także statystyki, z których wynika, że Platforma Obywatelska jest partią, która zyskuje rekordowe poparcie w więzieniach :
 
2005 - Wybory prezydenckie ( II tura) - 2005 roku: Donald Tusk 95,29%, Lech Kaczyński 4,71%.
 
2007– wybory parlamentarne - 76,2 proc. osadzonych w aresztach i zakładach karnych w całym kraju zagłosowało na PO, PiS z wynikiem 2,8 proc. znalazło się pod progiem wyborczym.
 
2010 – wybory prezydenckie ( II tura) – Bronisław Komorowski – 91,9 proc. ; Jarosław Kaczyński – 8 proc
 
2011 – wybory parlamentarne - Platforma Obywatelska w 35,6 proc.,Ruch Palikota - 32,2 proc. , PiS - 7,5 proc.
 
2015 – wybory prezydenckie ( II tura) – Bronisław Komorowski 82,7 proc. aresztowanych; Andrzej Duda -  14,8 proc.
 
2015 – wybory parlamentarne – PO – 50 proc; PiS 10 proc.

Więcej na ten temat w artykule Doroty Kani „Podejrzani kandydaci. Wyścig po immunitet” w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska.