Gdy ponad pół roku temu dostąpiłem wielkiego zaszczytu, otrzymując tytuł Człowieka Roku Klubów Gazety Polskiej, potraktowałem go jako wyraz społecznej akceptacji dla naszej pracy, która - nie mam co do tego żadnych wątpliwości - ma głęboki sens. Jeszcze raz dziękując za to wyjątkowe wyróżnienie, pragnę zapewnić, że razem ze swoim zespołem czynimy wszystko, aby nie zawieść pokładanych w nas nadziei. Przywracanie pamięci bohaterom narodowym traktujemy jako nasz obowiązek. Obiecuję, że nie ustaniemy w tych wysiłkach"

- zapewnił w liście do uczestników Zjazdu prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wiara w naszą misję do spełnienia idzie w parze z przekonaniem o wyjątkowej roli klubów "Gazety Polskiej" - zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Państwa aktywność, determinacja i zaangażowanie zasługują na szczególne uznanie. Ponad 460 klubów rozsianych po świecie codzienną pracą udowadnia swą miłość do Polski, kształtując postawy obywatelskie, a także wychowując w idei patriotyzmu młodsze pokolenia. Łączy nas przywiązanie do wartości, które najlepiej wyraża hasło "Bóg-Honor-Ojczyzna" - to z nim na śmierć w egzekucjach szli najwięksi polscy patrioci. Pozostali niezłomni do końca, a ich postawa jest dla nas drogowskazem

- dodał prof. Szwagrzyk.

Podkreślił, że w trakcie trwania Zjazdu jest obecny w Ejszyszkach, gdzie odbył się dziś pogrzeb czterech nieznanych żołnierzy Armii Krajowej, których szczątki odnaleziono podczas poszukiwań prowadzonych na Litwie.

Takie momenty to największa nagroda za wysiłek, jaki wkładamy w naszą pracę

- zaznaczył w liście historyk.

Zapewniam państwa, że będziemy odszukiwać kolejnych rodaków, przywracać im symboliczną tożsamość, a tym samym realizować naszą polską powinność. To zadanie o najwyższym priorytecie - nie tylko dla nas, ale i dla następnych pokoleń"

- podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk.