Dlaczego 124? Liczba ta symbolizuje lata, które minęły od powstania browaru w Czeskich Budziejowicach. Jest on ostatnim wielkim browarem należącym do państwa.

Pobłogosławiona kadź mieści 600 hektolitrów brzeczki. Rzecznik browaru Petr Samec powiedział w rozmowie z PAP, że na tym etapie produkcji nie wiadomo, ile piwa powstanie w trakcie trwającego trzy miesiące warzenia.

- W ubiegłym roku po wyprodukowaniu piwa dla papieża, sprzedaliśmy jeszcze na jarmarku adwentowym 3 tys. butelek oraz kilka beczek piwa jasnego

 – poinformował Samec i dodał, że cały dochód ze sprzedaży piwa wyprodukowanego z pobłogosławionej kadzi trafia na cele charytatywne - na rzecz diecezjalnej Caritas.

Jak poinformował dyrektor browaru, Petr Dvořák, w ubiegłym roku na cele charytatywne udało się w ten sposób przekazać blisko 216 tysięcy koron czeskich. 

- Jestem przekonany, że podczas tegorocznego adwentu spotkamy się z ludźmi dobrej woli, którzy wspólnie z nami zechcą wesprzeć ten ludzki gest – powiedział biskup Vlastimil Kroczil pod adresem osób, które kupując specjalnie uwarzone piwo wesprą charytatywną działalność diecezji.

Pochodzące z Czeskich Budziejowic piwo jasne pełne, czyli lager (czes. leżak) nazywany „Budweiser Budwar”, należy do najbardziej znanych produktów browaru na świecie. Sprzedawany jest do 80 państw świata i stanowi około jednej piątej całego czeskiego eksportu piwa. Najwięcej trafia do Polski, Rosji, Słowacji i Zjednoczonego Królestwa. W ubiegłym roku jego sprzedaż w Skandynawii wzrosła aż o 80 proc.