Centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz odbywają się w Katowicach.

Głównym punktem obchodów jest wojskowa defilada "Wierni Polsce", która przejdzie ulicami miasta. 

To dzień niezwykły. To dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami Wojska Polskiego. Razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Będziemy dziękować żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę 

- mówił minister Mariusz Błaszczak tuż przed rozpoczęciem defilady.

Szef MON dodał, że obchody odbywają się w Katowicach, w "miejscu wyjątkowym, w wyjątkowym czasie".

Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego"

– powiedział.

Minister wskazał, że Święto Wojska Polskiego odbywa się w rocznice Bitwy Warszawskiej. Bitwy, która – jak akcentował – zmieniła dzieje Europu i świata.

Dzięki postawie naszych dziadów i pradziadów, nawała bolszewicka została zatrzymana na przedpolach Warszawy. To był niezwykły sukces, to był dowód hartu ducha, dowód odwagi ale także geniuszu marszałka Piłsudskiego, twórcy naszej niepodległości sto lat temu. Jesteśmy wdzięczni im wszystkim, za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju; że dziś możemy czerpać z ich postawy i dorobku

– dodał.

 

Minister złożył podziękowania żołnierzom za ich służbę.