„Pamiętajmy o nim (abp. Jędraszewskim) w naszej modlitwie przez czas pielgrzymowania. Prośmy o Ducha Świętego, ale także o ducha odwagi, by dalej z taką determinacją bronił nauki Pana Boga i nauki Kościoła”

– mówił z ambony w katedrze wawelskiej główny koordynator pielgrzymki ks. Jan Przybocki.

Na jego słowa wierni odpowiedzieli brawami i skandowali „Dziękujemy, dziękujemy”.

Słowa o "tęczowej zarazie", które abp Jędraszewski wypowiedział w bazylice Mariackiej podczas homilii w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, wywołały ostrą reakcję środowisk liberalno-lewicowych, broniących ideologii LGBT - domagają się one m.in. odwołania arcybiskupa.

Jeden z koordynatorów 39. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej Andrzej Bac powiedział, że w tym roku z Krakowa do Częstochowy idzie ok. 8,5 tys. osób. Liczną grupę, bo ok. 900 osób, stanowią członkowie międzynarodowego ruchu Comunione e Liberazione (CL, Komunia i Wyzwolenie) – w tej grupie idą głównie Włosi, ale i kilkadziesiąt osób z innych krajów, m.in. Szwajcarii i Hiszpanii.

Tak, jak w latach ubiegłychm większość piechurów to osoby młode, ale i nie brak dzieci i osób w podeszłym wieku.

Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki są słowa „W mocy Bożego ducha”. Z Krakowa do Częstochowy pielgrzymi dotrą w niedzielę.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w dzisiejszej homilii, wygłoszonej w katedrze wawelskiej przed wymarszem pielgrzymów, przywoływał teksty ewangelii. Podkreślał m.in. symbolikę krzyża, który będzie niesiony na początku każdej grupy pielgrzymów.

„Krzyż jest wpisany w cierpienie, ale krzyż jest znakiem zwycięstwa. Idąc z tym krzyżem stąd, z Wawelu, na Jasną Górę, głoście prawdę Chrystusowego krzyża, który na naszej polskiej ziemi został zatknięty ponad 1050 lat temu, w r. 966 (…)”

– mówił arcybiskup.

Zaznaczył też:

„W czasie, kiedy spotykamy się w naszym codziennym życiu z wieloma kłamliwymi ideologiami, które chciałyby zawładnąć naszymi sercami i umysłami, tym bardziej musimy być posłuszni temu, co powiedział Bóg Ojciec apostołom Piotrowi, Jakubowi i Janowi: Słuchajcie mojego syna, wsłuchujcie się w przesłanie ewangelii o Bogu, który jest bogaty w miłosierdzie, o człowieku, który został stworzony na Boży obraz i podobieństwo”.

Metropolita zwrócił się też do pielgrzymów, by ich zmierzanie na Jasną Górę było dziękczynieniem Bogu za to, że „każda i każdy z nas został obdarzony łaską przynależności do świętego katolickiego i apostolskiego Kościoła”, bez którego polski naród „nie ostałby się” w trudnych momentach dziejowych.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że podczas pielgrzymki będą chwile trudne, ale wysiłek jest udziałem każdego człowieka, a na Jasnej Górze oczekuje „wasza matka, nasza matka królowa Polski”.

W sobotę, 10 sierpnia o godzinie 15:00, przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie, odbędzie się wiec poparcia dla arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Przyjdź i wesprzyj metropolitę krakowskiego!