W sobotę 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób, w tym siedmiu Meksykanów, i raniąc 26.

Sprawcę ujęto, grozi mu kara śmierci. Amerykańska prokuratura federalna poinformowała, że obecnie traktuje sobotnie wydarzenia w El Paso jako atak terrorystyczny na terytorium USA.

Crusius przed strzelaniną miał umieścić na 8chanie 4-stronicowy dokument, w którym nazywa swój atak "odpowiedzią na hiszpańską inwazję na Teksas". Wpis wyrażał też poparcie dla sprawcy zamachu z Christchurch w Nowej Zelandii, który w marcu zabił w dwóch meczetach 51 osób.

Nowozelandczyk także wykorzystywał przed atakiem to samo forum, podobnie jak sprawca ataku w Poway - przypomniała agencja Bloomberga. W kwietniu w strzelaninie w synagodze Chabad-Lubawicz w Poway w pobliżu San Diego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

Dzisiaj media podały, że dostawca usług cyberbezpieczeństwa Cloudflare rozwiązał umowę z forum 8chan. "Właśnie wysłaliśmy zawiadomienie, że z efektem natychmiastowym usuwamy 8chan z listy naszych klientów" - wskazał w poście na blogu Cloudflare szef firmy Matthew Prince.

"W oparciu o zebrane przez nas dowody, wydaje się, że napastnik opublikował swój elaborat na tej stronie tuż przed rozpoczęciem swego przerażającego ataku" - ocenił dyrektor generalny.

Choć zdaniem Prince'a forum 8chan nie złamało litery prawa, nie moderując "przepełnionych nienawiścią" treści publikowanych przez użytkowników, to strona "stworzyła środowisko, które rozkoszuje się łamaniem ducha prawa" - przekonywał.

Strona została założona w 2013 r., jako miejsce nieskrępowanej wypowiedzi i krytyki tego co "co jej twórca postrzegał jako dominację lewicowych poglądów w kulturze i polityce".

Forum jest dostępne w internecie, choć często blokowane przez pracodawców. W 2015 r. Google usunęło je z wyników wyszukiwania ze względu na "podejrzenie materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci".

"Zamknijcie tę stronę" - zaapelował w niedzielnym wywiadzie dla "New York Times" początkowy założyciel 8chana Fredrick Brennan, niezwiązany obecnie z serwisem. "Nie przynosi światu nic dobrego. Jest negatywną (siłą) dla wszystkich, poza jego użytkownikami" - wskazał.

Cloudflare zapewnia właścicielom stron internetowych szereg usług technicznych i związanych z ochroną treści. Jedna z nich to zabezpieczenie przed atakami rozproszonej odmowy usługi (Distributed Denial of Service, DDoS). Oznacza to, że strona jest teraz bardziej podatna na tego typu prymitywne ataki hakerskie metodami brutalnej siły - wskazał Bloomberg.