Mimo, że minerałów jest niewiele, stanowią one zaledwie około 4% masy naszego ciała. Biorą udział właściwie we wszystkich reakcjach zachodzących w naszym ciele. 

Codziennie wydalamy minerały  wraz z resztkami. Powinniśmy więc na bieżąco je uzupełniać wraz z jedzeniem i piciem.

Dieta jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu minerałów. Zarówno niedobór, jak i nadmiar (uwaga na suplementy) są szkodliwe i prowadzą do stopniowego rozwoju chorób. Wiele osób wierzy, że jeśli łykają multiwitaminę, mogą nie dbać o to, co ląduje na ich talerzach. Niestety, jest to duży błąd. Badania jednoznacznie pokazują, że wśród osób suplementujących witaminy i minerały śmiertelność wcale nie spada, a w przypadku niektórych składników jest wręcz odwrotnie! 

Badania wykazały, że kluczowe znaczenie na zachorowalność na choroby neurologiczne, takie jak demencja i choroba Alzheimera, ma właściwy poziom spożycia między innymi potasu. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” pisze o wpływie  minerałów na funkcjonowanie mózgu.

Potas
Kolejnym z wielkiej trojki minerałów niezbędnych dla życia ludzkiego jest potas! Potas jest bardzo rozpowszechniony w przyrodzie i jest dostarczany w zasadzie z każdym produktem spożywczym. Dlatego jego niedobory właściwie nie występują. Nie znaczy to wcale, że nie ma znaczenia ilość dostarczonego potasu. Wręcz przeciwnie, dieta obfitująca w ten pierwiastek przyczynia się do lepszej pracy serca i układu krwionośnego. Potas występuje w całym naszym organizmie, odpowiada bowiem za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową.

Lepsza praca mózgu
Dieta bogata w warzywa i owoce wpływa na lepszą pamięć i koncentrację. Mózg potrzebuje potasu, aby utrzymać prawidłową pracę. Potas transportuje tlen do komórek nerwowych mózgu. Przy zmniejszonej podaży potasu spada ilość tlenu w mózgu, co błyskawiczne przekłada się na gorsze jego funkcjonowanie. Występują problemy z koncentracją, pamięcią. Komórki mózgowe bez tlenu obumierają…

Nawodnienie
Odpowiednia ilość potasu pozwala utrzymać prawidłowy stan nawodnienia.  Jest on jednym z elektrolitów za to odpowiedzialnych! Istotnym czynnikiem jest tutaj stosunek ilości sodu i potasu. Dlatego w chorobach związanych z nadciśnieniem zaleca się obniżenie ilości spożywanego sodu, tak aby wyrównać proporcje z potasem. Jednak najnowsze badania wykazują, że nie wystarczy tylko obniżyć ilość sodu, ale jednocześnie należy zwiększyć ilość potasu. Taka terapia daje dużo bardziej wymierne korzyści.

Potas na wolny metabolizm?
Ten minerał wpływa na przemianę białek i węglowodanów w organizmie. Bierze też udział przy wydzielaniu insuliny, hormonu niezbędnego do prawidłowej przemiany materii. Dodatkowo potas wraz z innymi minerałami transportuje aminokwasy i cukry.
Niski poziom potasu szczególnie po długich okresach deficytu lub źle zaplanowanych głodówkach może wpływać na wolniejszy metabolizm! 

Zdrowe serce
Spożywanie produktów bogatych w potas pozwala unormować ciśnienie krwi. Serce włącza wolniejsze obroty. Wtedy też zaczynamy czuć się lepiej. Ciekawe jest również, że do tego efektu może przyczyniać się również kawa bogata w potas i polifenole! Oczywiście, przede wszystkim ważna jest pełnowartościowa dieta.

Wpływ na system nerwowy
Dobrze działający system nerwowy wspomaga pracę organizmu już na poziomie komórkowym.  Większa podatność ma stres może wynikać z tego, że spożywamy za mało żywności bogatej w potas. Potas pozwala uspokoić ciśnienie krwi. Wpływa na skurcze mięśni, pozwalając je rozluźnić. Dzięki zachowaniu odpowiednich mechanizmów stres przejdzie obok, nawet niezauważony. 

Gdzie potasu jest najmniej?
W produktach przetworzonych, w słodyczach i tłuszczach.

Gdzie szukać potasu?
Do najlepszych źródeł możemy zaliczyć: kakao (1927 mg), suszone morele (1666 mg), suche nasiona białej fasoli (1188 mg), koncentrat pomidorowy 30% (1072 mg), pestki dyni (810 mg), orzechy arachidowe (720 mg), natka pietruszki (695 mg), czekolada gorzka (581 mg), orzechy włoskie (474 mg), kasza gryczana (443 mg), ziemniaki (443 mg), brokuły (385 mg), mięso z piersi kurczaka (385 mg), pieczeń wołowa (375 mg), dorsz świeży (356 mg), buraki (348 mg), banany (395 mg), seler (320 mg), pomidory (282 mg), chleb żytni razowy (279 mg), makrela wędzona (275 mg), morele (275 mg), kapusta biała (228 mg), jabłko (134 mg), jaja kurze (133 mg), ogórki (125 mg).

Suplemencja potasu jest zdecydowanie odradzana. Nieumiejętnie stosowana może być bardzo ryzykowna dla zdrowia.