Rzepik pospolity (inne nazwy to: parzydło, ziele wątrobowe, świeckie ziele, jabłecznik) występuje na na łąkach, poboczach i na obrzeżach lasów. Właściwości rzepiku cenione są już od czasów antycznych. W starożytnej Grecji stanowił on jedno z podstawowych ziół leczniczych, stosowanych w dolegliwościach przewodu pokarmowego.

Rzepik osiąga wysokość 50-200 cm, nasiona rzepiku są twarde i kiełkują podczas chłodnych miesięcy.

Rzepik – właściwości
Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie jest ziele rzepiku. Rzepik używa się w leczeniu chorób układu pokarmowego. Wciągi i napary z rzepiku podaje się w celu: złagodzenia objawów wywoływanych przez refluks żołądkowo-przełykowy, ograniczenia nadmiernego rozwoju flory bakteryjnej jelit, złagodzenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego, leczenia biegunek, wzdęć i bóli, łagodzenia objawów owrzodzenia jelit i niewielkie krwawienia jelitowe, zwiększenia produkcji soków trawiennych, na przykład w niedokwaśności żołądka, pobudzenia apetytu.
Ziele rzepiku używa się także w leczeniu wątroby substancje w rzepiku działają żółciopędnie i ochronnie na wątrobę, zapobiegając jej stłuszczeniu. Naparów z rzepiku używa się w: stanach osłabienia czynności wątroby, zastoju żółci, zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
Dzięki działaniu detoksykującemu ziele przyspiesza wydalanie szkodliwych substancji z wątroby. Warto stosować je pomocniczo przy zatruciach, spowodowanych na przykład przez alkohol.

Rzepik w leczeniu chorób układu moczowego.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i moczopędnym, ziele rzepiku dobrze sprawdza się w leczeniu dolegliwości ze strony układu moczowego, takich jak: infekcje dróg moczowych, choroby nerek, kamica nerkowa, zastój moczu lub skąpomocz, nietrzymanie moczu. Działanie moczopędne rzepiku wykorzystywane jest również w łagodzeniu objawów towarzyszących nadmiernemu zatrzymywaniu wody w organizmie, na przykład w cellulicie wodnym.

Rzepik w problemach skórnych
Ziele rzepiku, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, odkażającym i antybakteryjnym, może być z powodzeniem stosowane to przemywania skóry w przypadku: trądziku, egzemie skórnej, pleśniawkach, stanach zapalnych błon śluzowych (na przykład dziąseł), wysypkach, ranach i otarciach, owrzodzeniach. Dzięki działaniu ściągającemu, z właściwości rzepiku skorzystają także osoby o cerze tłustej i rozszerzonych porach.