Prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce w dniach od 31 sierpnia wieczorem do 2 września. 1 września weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.

Szef MON, Mariusz Błaszczak, pytany na antenie radiowych "Sygnałów Dnia", czy w trakcie wizyty Donalda Trumpa w Polsce możemy oczekiwać nowych informacji, deklaracji na temat współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, szczególnie militarnej odpowiedział: "pracujemy w tej sprawie, toczą się rozmowy".

- Tak jak deklaracja podpisana przez prezydentów Trumpa i Dudę podczas wizyty naszego prezydenta pana Andrzeja Dudy w Waszyngtonie była rezultatem negocjacji prowadzonych pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej i Pentagonem. Ona ma charakter bardzo konkretny, ale jeszcze można doprowadzić do tego, że te zapisy deklaracji będą jeszcze bardziej ukonkretnione

 - mówił Błaszczak.

Przypomniał, że "deklaracja czerwcowa stanowi o zwiększeniu liczby stacjonujących w Polsce żołnierzy amerykańskich o tysiąc, przynajmniej o tysiąc, minimum o tysiąc".

- Deklaracja czerwcowa zawiera potwierdzenie liczby stacjonujących żołnierzy już dziś, a więc 4,5 tysiąca. Deklaracja waszyngtońska również mówi o tym, że będzie stworzone dowództwo dywizji amerykańskiej, a więc dowództwo, które będzie służyło temu, żeby koordynować działania wojsk amerykańskich w naszej części Europy

 - dodał minister obrony narodowej. "Deklaracja waszyngtońska - jak mówił szef MON - stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce".

Dopytywany, czy wrześniowa wizyta prezydenta USA w Polsce przyniesie rozszerzenie tych informacji czy raczej ukonkretnienie, powiedział, że "raczej ukonkretnienie".

- Pracujemy nad konkretami, a więc gdzie, kiedy i jak

 - dodał.

Podczas czerwcowej wizyty w USA prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Donaldem Trumpem podpisali deklarację o polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, w której zapowiedziano m.in. zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce o ok. 1000 żołnierzy, ulokowanie dowództwa szczebla dywizyjnego, eskadry zdolnych przenosić uzbrojenie bezzałogowców MQ-9 Reaper amerykańskich sił powietrznych, utworzenia zaplecza dla sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich oraz infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej i batalionu wsparcia logistycznego.

Poprzednia wizyta Donalda Trumpa w Polsce odbyła się w lipcu 2017 roku. Trump wziął udział w szczycie Trójmorza w Warszawie i spotkał się w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą.