Dzień rozpoczęliśmy w Niemieżu poranną modlitwą oraz tradycyjną prezentacją grup. Następnie główny przewodnik pielgrzymki ks. Tomasz Pełszyk podziękował wszystkim przewodnikom i tym, którzy posługiwali w pielgrzymkowych służbach. Podliczone z tej okazji zostały ostateczne dane statystyczne. I tak w pielgrzymce wzięło udział  736 pielgrzymów, którzy wędrowali w siedmiu grupach. Duchową opieką posługiwało im 28 księży, 2 diakonów, 4 kleryków, 1 brat zakonny i 14 sióstr zakonnych. Najmłodszy pielgrzym miał 3 lata, natomiast najstarsze osoby to dwoje osiemdziesięcioczterolatkowie. Wędrowali z nami obywatele następujących państwa: Polski, Litwy, Ukrainy, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii i USA.

Po zakończeniu prezentacji pielgrzymi wyruszyli na szlak ku Ostrej Bramie, który liczył 10 km.  Na miejsce dotarliśmy kilka minut po godz. 11.00. Poszczególne grupy oddały hołd Matce Najświętszej i rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji ełckiej bpa Jerzego Mazura. Wśród koncelebransów znalazł się także biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej bp Arūnas Poniškaitis, który na początku eucharystii do pielgrzymów skierował słowa pozdrowienia w języku polskim. Okolicznościową homilię, wygłosił bp Jerzy Mazur. Na koniec pielgrzymi podziękowali obu biskupom za wspólną modlitwę, natomiast organizatorom i służbo pielgrzymkowym swoją wdzięczność wyraził ks. Tadeusz Jarecki SDB, prowincjał salezjanów inspektorii warszawskiej.

Pielgrzymi w większości pozostaną w Wilnie jeszcze dwa dni. To czas na zwiedzanie Wilna, miasta, w którym Pan Bóg zechciał przypomnieć światu orędzie o swoim Miłosierdziu. Miasta wspaniałych kościołów, cmentarzy i śladów ważnych dla naszej historii wydarzeń. Jutro wszyscy spotykamy się na Mszy św. u o. Bazylianów o godz. 19.00.