Jak podał poznański magistrat, budowany obiekt usytuowany będzie w tzw. Starym Porcie. Zaprojektowany w formie stalowego kontenera budynek będzie składał się z części socjalno-sanitarnej oraz zaplecza gastronomicznego. Na części dachu obiektu zlokalizowany zostanie taras, z prowadzonymi na niego schodami zewnętrznymi.

Do tej pory wykonano płytę fundamentową pod przyszłe zaplecze oraz instalacje wodną, elektryczną i kanalizacyjną. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się montaż elementów budynku, a po nim nastąpią prace wykończeniowe, budowa oświetlenia zewnętrznego oraz montaż schodów.

W części socjalno-sanitarnej będzie można korzystać z pryszniców, toalet i pralni. W części gastronomicznej będzie można zjeść posiłek, kupić napoje oraz uzupełnić´ zapasy na dalsza? podróż˙ po rzece. Zaplecze gastronomiczne udostępnione zostanie również dla osób z zewnątrz, które zechcą spędzić´ wolny czas nad Wartą.

Zakończenie prac budowlanych związanych z budową zaplecza przewidziano na koniec września.

Miasto poinformowało też, że w drugiej połowie roku zakończą się prace projektowe przy całorocznej przystani jachtowej na Warcie, która docelowo ma być centralnym miejscem postoju statków w Poznaniu. Na przystani będzie dostęp do wody pitnej i energii elektrycznej, monitoring oraz oświetlenie. Zapewniony będzie również odbiór ścieków i nieczystości stałych od żeglujących. Przystań będzie dysponować miejscami dla 80 jednostek pływających oraz pięciu dla służb ratunkowych.

W tym samym czasie będzie gotowy również projekt przystani nurtowej, która ma powstać na wysokości Czartorii, z przeznaczeniem m.in. dla barek kawiarnianych. Będzie miała 100 m długości, w tym 75 m linii cumowania.