Według sondażu opublikowanego w czwartek na portalu onet.pl premierowi ufa 45,8 proc. badanych, a nie ufa - 40 proc.

„Tym samym Mateusz Morawiecki wyprzedził na miejscu lidera Andrzeja Dudę”.
- czytamy w omówieniu rankingu.

Zaufanie wobec prezydenta wyraziło 44,9 proc. respondentów. Negatywnej odpowiedzi w stosunku do Andrzeja Dudy udzieliło 43,9 proc. Liczba tych ostatnich wzrosła o 5 punktów procentowych w porównaniu do wyników czerwcowych. Jak podsumowuje Onet, prezydent i premier są jedynymi politykami, którym Polacy bardziej ufają, niż nie ufają.

Na trzecim miejscu znalazł się prezes PiS. Kaczyńskiemu ufa 36,7 proc. badanych, a przeciwnie - 47,2 proc.

Spośród polityków opozycji najlepszy wynik osiągnął Donald Tusk, któremu ufa 35 proc. Negatywnie na jego temat wypowiedziało się natomiast aż 53,2 proc. badanych.

Była premier, eurodeputowana PiS Beata Szydło objęła piątą pozycję z wynikiem 34,7 proc. pozytywnych głosów.

Tuż za Szydło znalazł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, którego wynik jest gorszy tylko o 0,2 pkt proc. od byłej premier.

Dopiero na siódmym miejscu jest kolejny przedstawiciel opozycji. Liderowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, ufa 31,9 proc. badanych. Kolejne pozycje zajęli lider Kukiz'15 Paweł Kukiz (25,5 proc.), lider Wiosny Robert Biedroń (24,1 proc.) i szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (22,6 proc.).

To jeszcze nic. Daleko za swoimi politycznymi konkurentami jest lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna - ufa mu 20,9 proc. badanych, a przeciwnego zdania jest 57,1 proc.

Sondaż Ibris dla Onetu zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniach 12-13 lipca b.r.