Na czwartkowym briefingu przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach, obok którego przejdzie defilada, minister oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządowych przedstawili niektóre szczegóły przedsięwzięcia.

Serdecznie zapraszam mieszkańców woj. śląskiego, ale i całej Polski: 15 sierpnia o godzinie 14.00 w Katowicach będzie miała miejsce defilada z okazji Święta Wojska Polskiego; defilada pod hasłem 'Wierni Polsce'

 - powiedział Błaszczak.

Nawiązując do ogłoszonej w połowie maja br. decyzji, aby tegoroczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach, minister obrony narodowej wskazał, że chodzi o upamiętnienie 100. rocznicy I powstania śląskiego oraz o uczczenie i oddanie hołdu "mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski".

Jak podkreślił minister Błaszczak, mieszkańcy tego regionu "poświęcali swoje zdrowie i życie, żeby zachować swoją tradycję, swoją kulturę - polską tradycję i kulturę; bo śląskość to polskość".

Szef MON podał, że defilada rozpocznie się od przemarszu wojska ul. Bagienną od strony dzielnicy Szopienice, następnie al. Walentego Roździeńskiego, obok Spodka, w rejonie którego ustawiona będzie główna trybuna, następnie przez rondo gen. Jerzego Ziętka i Aleję Korfantego dotrze do pętli Słoneczna, gdzie nastąpi jej rozformowanie.

Błaszczak przekazał, że w defiladzie weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy, 190 pojazdów i 60 statków powietrznych. Przemaszeruje 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych i wystawionych zostanie 60 pocztów sztandarowych.

Defilować będą także żołnierze wojsk sojuszniczych, stacjonujący obecnie w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Do uczestnictwa w defiladzie w Katowicach minister obrony zaprosił też górników.