Odpowiedzialnym za realizację kontraktu w ramach programu Common Replacement of Mine Counter Measure Capability jest konsorcjum Belgium Naval & Robotics, stworzone przez firmy Naval Group i ECA Robotics. Realizacja kontraktu ma potrwać dziesięć lat, z czego pierwsze trzy lata zostaną przeznaczone na projektowanie. Pierwszy z trałowców ma zostać dostarczony w roku 2023. Serwis maszyn ma być realizowany w Zeebrugge we współpracy z Flanders Ship Repair (FSR).

Niszczyciele min mają posiadać wyporność 2 800 ton.Nowe jednostki zastąpią w linii niszczyciele min typu Tripartite (na zdj.). Zostaną wyposażone m.in. w 24 łodzie autonomiczne Inspector 125 oraz w setkę dronów, służących m.in. do wyszukiwania i identyfikacji min. 

Pakiet ma obejmować bezzałogowe pojazdy A18-M, mogące operować bez przerwy przez 24 godziny i zdolne do realizacji misji na głębokości do 300 metrów. W zastawie znajdą się ponadto sonary do wykrywania i kwalifikacji min T18-M oraz roboty podwodne SEASCAN i KSTER-C służące do identyfikacji oraz eliminowania min.

Dzięki wspólnym zdolnościom dotyczącym zwalczania min, Belgia oraz Holandia potwierdzają wiodącą rolę na polu współpracy obronnej

— oznajmiła sekretarz obrony Holandii Barbara Visser.

Warto przypomnieć, że wspomniana kooperacja rozpoczęła się w 1948 r. i jest określana mianem BeNeSam (Belgisch-Nederlandse Samenwerking). Poza wspólnymi zakupami okrętów, w tym m.in. fregat typu Karel Doorman oraz planach zakupu czterech fregat typu M, marynarki wojenne Belgii i Holandii prowadzą wspólnie szkolenia jak i operacje a także współpracują na szczeblu sztabów.