Rzecznik dodał, że w minioną niedzielę brygada powiększyła się o 180 żołnierzy, którzy złożyli przysięgę po ukończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego. "W uroczystości, która odbyła się na Rynku w Lubaczowie licznie udział wzięli zaproszeni goście - przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska oraz organizacji kombatanckich" – powiedział.

Przysięgę złożyło 180 ochotników, w tym 32 kobiety. Jak zaznaczył Sura, część ochotników wstąpiła do brygady w ramach projektu "Wakacje z WOT". "Przysięgę złożyło ponad 80 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów oraz sześciu nauczycieli" – podkreślił.

Obecnie w brygadzie służy blisko 3,5 tys. żołnierzy. Oznacza to, że 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" jest największą brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej w Polsce.

W skład podkarpackiej brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. poprzez zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych.