Komisja stwierdziła, że przeprowadzone remonty, jak naprawa powybijanych okien i pokrytych brudem mozaikowych podłóg, naprawa cieknącego dachu zasługują na wysoką ocenę jakościową. Prace prowadzili palestyńscy inżynierowie, nadzorowani przez włoską firmę specjalizującą się w renowacjach zabytków, a do remontu dachu sprowadzono z Włoch specjalnie prawie 200-letnie drewno.

Bazylika znajduje się na miejscu Groty Narodzenia, w której Najświętsza Maryja Panna powiła Jezusa. Pierwszy kościół stanął tam w IV w. z inicjatywy świętej Heleny, matki Konstantyna Wielkiego, cesarza, który przeszedł na chrześcijaństwo i uznał je za religię państwową. Pierwsza bazylika uległa zniszczeniu, ale odbudowano ją w VI w. i właśnie z tego okresu pochodzą jej obecne najstarsze elementy. Należy do najdawniejszych nieprzerwanie funkcjonujących chrześcijańskich kościołów na świecie.

Bazylikę w 2012 roku UNESCO wpisało na listę dziedzictwa kulturowego jako pierwszy obiekt palestyński.

Komisja obraduje od poniedziałku w Baku w Azerbejdżanie i również w środę będzie oceniać dalej stan zagrożonych zabytków.

Na ich liście od 2004 roku znajduje się także średniowieczny serbski monastyr wybudowany w połowie XIV w. przez króla Stefana Deczańskiego oraz jego mauzoleum i patriarchat w Peci - kompleks czterech cerkwi z freskami, w unikatowym stylu monumentalnym, i w stylu renesansu Paleologów. Zabytki te, ważne dla rozwoju sztuki na całych Bałkanach, obecnie leżą na terenie Kosowa i są nazywane Średniowiecznymi zabytkami Kosowa. Należą do nich też zagrożony Monastyr w Graczanicy i cerkiew Bogurodzicy Ljeviszkiej w Prizrenie.

W innych krajach do zagrożonego dziedzictwa kultury należy też m.in. stare miasto stolicy Jemenu, Sany, oraz kilka miejsc w Syrii, w tym Palmira i XI-wieczna twierdza Krak de Chevaliers, zbudowana przez dynastię arabskich kalifów, Abbasydów, powierzona podczas wypraw krzyżowych zakonowi szpitalnemu joannitów.

Wpisanie na listę dziedzictwa zagrożonego UNESCO grozi m.in. Dolinie Katmandu.

Komisja UNESCO będzie także wpisywać nowe zabytki; na zakwalifikowanie czeka 35 zgłoszeń, m.in. zabytki na linii rzymskiego limesu na Dunaju oraz zespół prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego - Krzemionki Opatowskie.