„W ostatnich latach Rada Europejska, na wniosek państw członkowskich, a także Komisja Europejska przy wsparciu Parlamentu Europejskiego, podjęły szereg działań przeciwdziałających wrogiej rosyjskiej dezinformacji. Niestety, biuro Wysokiej Przedstawiciel nie zawsze dotrzymywało kroku tym wysiłkom”.
- czytamy w liście do Mogherini.

Była szefowa polskiej dyplomacji zwraca uwagę na rażącą niespójność działań. W zeszłym tygodniu Rada przedłużyła sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu, a w dokumentach opublikowanych przez Komisję Europejską czytamy o „ciągłej i trwałej działalności dezinformacyjnej ze strony rosyjskich źródeł”. W tym samym czasie, osoba będąca specjalną doradczynią Wysokiej Przedstawiciel udzieliła ekskluzywnego wywiadu jednemu z głównych narzędzi kremlowskiej propagandy.
 
Anna Fotyga nie zostawiła na Mogherini i jej doradczyni suchej nitki.

„Jestem zszokowana, że wpływowy przedstawiciel ESDZ przyjął zaproszenie do medium będącego głównym narzędziem rosyjskiej propagandy. Ponadto martwi mnie zażyła atmosfera tego wywiadu. Pani Tocci i dziennikarska RT zgadzają się w każdej z omawianych kwestii. Zostały one przedstawione z perspektywy wyraźnie mającej na celu zasianie niezgody i pogłębienie podziałów wśród państw członkowskich UE”.
- pisze Anna Fotyga.
 
Ponadto w liście do Mogherini, europoseł Anna Fotyga zwróciła uwagę, że powszechnie wiadomo, iż propaganda Rosji koncentruje się na kwestiach i narracjach, które dzielą UE i podkreślają jej słabości. Pojawienie się specjalnego doradcy Wysokiej Przedstawiciel w RT wzmacnia narrację Kremla i uwiarygadnia kremlowskie narzędzia propagandowe.
 
„Ponadto, nie jest kompetencją ESDZ komentowanie kwestii wewnętrznych państw członkowskich UE. W szczególności sprzeciwiam się lekceważącym uwagom podważającym równość poszczególnych państw członkowskich ze względu na ich wielkość lub afiliacje polityczne ich rządów”.
- dodała w liście Fotyga.

Eurodeputowana PiS skrytykowała wyrażone przez Nathalie Tocci stanowisko względem relacji transatlantyckich, poddające w wątpliwość partnerstwo transatlantyckie.

Tocci w swoim wystąpieniu wykazała się także daleko idącą empatią wobec Islamskiej Republiki Iranu, relacjonując bieżącą sytuację na Bliskim Wschodzie wyłącznie z punktu widzenia Teheranu.  

Anna Fotyga zwróciła się do Federiki Mogherini z zapytaniem, czy autoryzowała pojawienie się swojej specjalnej doradczyni w kremlowskich mediach, a w przypadku braku takiej zgody, czy wyciągnie wobec niej konsekwencje. Była szefowa polskiej dyplomacji wezwała także Federicę Mogherini do wyjaśnienia, czy podziela poglądy przedstawione w prowokacyjnym wywiadzie oraz zaapelowała o podjęcie działań zapobiegających takim sytuacjom w przyszłości.