Spacery organizuje gdański Instytut Kultury Miejskiej (IKM). Odbywają się one w ramach programu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, który IKM prowadzi już od wielu lat, stopniowo rozszerzając go na kolejne obszary miasta.

Jak poinformowała rzecznik prasowa IKM Marta Bańka, w tym roku spacery ruszą 17 czerwca i potrwają do września. Będą się odbywały na terenach Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy i Wyspy Sobieszewskiej. Po każdej z tych dzielnic przewodnicy oprowadzą gości dwa lub trzy razy w tygodniu.

Bezpłatne wycieczki będą organizowane zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. Ich uczestnikami mogą być zarówno turyści, jak i gdańszczanie, którzy chcą lepiej poznać daną dzielnicę. Aby wziąć udział w spacerze, trzeba się wcześniej zarejestrować. Kalendarium spacerów oraz wszystkie inne szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Program Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki realizowany jest przez IKM co roku w dwóch etapach. Wiosną Instytut, w partnerstwie z dzielnicowymi instytucjami kultury bądź stowarzyszeniami, organizuje kursy adresowane głównie do mieszkańców poszczególnych regionów miasta, ale mogą wziąć w nich udział także inne zainteresowane osoby. W trakcie spotkań swoją wiedzą dzielą się z uczestnikami historycy, architekci, dziennikarze, profesjonalni przewodnicy i specjaliści w innych dziedzinach.

Kursy trwają do połowy czerwca. Po ich zakończeniu ich uczestnicy mają szansę sami stać się lokalnymi przewodnikami i w okresie letnim – od czerwca do września, oprowadzać po swoich dzielnicach turystów oraz mieszkańców Gdańska.

Z roku na rok program jest rozszerzany o kolejne dzielnice. W tym roku do przedsięwzięcia dołączyła – jako siódma dzielnica - gdańska Wyspa Sobieszewska.

Latem każdego roku w ramach projektu odbywa się 300-400 spacerów po Gdańsku. Uczestniczy w nich w sumie kilka tysięcy osób.

Większość dzielnic, w których oferowane są alternatywne spacery, to obszary z długą historią, bogate w zabytkowe obiekty. Tak jest w przypadku Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni i Oliwy. Z kolei Wyspa Sobieszewska to obszar, którego atutem są przede wszystkim walory przyrodnicze, a Zaspa - typowe blokowisko, które słynie przede wszystkim z wielkoformatowych malowideł powstających od wielu lat na ścianach bloków. Jest tam już 59 murali.