Według portalu RBK wydawanie paszportów odbywa się na dwóch tymczasowych przejściach granicznych. Niezależne radio Echo Moskwy relacjonuje zaś, że około 60 osób przywiezionych zostało autobusem do obwodu rostowskiego w celu odbioru dokumentów.

Do tej pory wnioski o wydanie paszportów złożyło 12 tys. osób mieszkających na terytoriach dwóch "republik ludowych", Donieckiej i Ługańskiej - twierdzą źródła RBK. Około 1200 wniosków zostało zaakceptowanych, a pozostałe są rozpatrywane.

Ze swej strony przedstawiciel separatystów donieckich Władimir Krasnoszczeka powiedział, że do tej pory ponad 8 tys. mieszkańców z podległego mu obszaru złożyło wnioski o rosyjski paszport. W piątek Krasnoszczeka poinformował o pierwszych 34 osobach, które przyjechały do Rosji w celu otrzymania obywatelstwa. Zapewnił, że władze zorganizują "praktycznie codzienny" transport chętnych.

W kwietniu informowano, że centrum wydawania paszportów Rosja uruchomiła w mieście Nowoszachtyńsk w obwodzie rostowskim. Miało on przyjmować wnioski o obywatelstwo od mieszkańców tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Drugie centrum, w miejscowości Pokrowskoje, także w obwodzie rostowskim, miało obsługiwać mieszkańców drugiej, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Według kanału informacyjnego WarGonzo, który działa na komunikatorze Telegram, częścią procedury wydawania paszportów jest przysięga na wierność Federacji Rosyjskiej i złożenie odcisków palców. WarGonzo publikuje niekiedy nieoficjalne informacje z rosyjskich struktur siłowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w kwietniu dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donbasu, określając ten krok jako kwestię "humanitarną". Władze Ukrainy oświadczyły, że paszporty rozdawane mieszkańcom Donbasu będą nielegalne i oceniły, że nie powinny być one uznawane w ruchu międzynarodowym.

Według oficjalnych statystyk "republiki ludowe", kontrolowane od 2014 roku przez separatystów, zamieszkuje 3,7 mln ludzi. W przeszłości Rosja wydawała swe paszporty mieszkańcom dwóch separatystycznych regionów Gruzji, Abchazji i Osetii Południowej.