Dziś szef MON rozpoczął swoją wizytę w USA i odwiedził bazę sił powietrznych Eglin, gdzie m.in. zapoznał się z programem rozwojowym F-35 - samolotów najnowszej V generacji.

Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o proces pozyskiwania tego najnowocześniejszego sprzętu - myśliwców F-35. To jest duży przełom jeśli chodzi o zdolności bojowe polskich sił powietrznych. To jest wyzwanie, ale to jest taki element, który z  całą  pewnością będzie odstraszał potencjalnego agresora

– poinformował szef MON.

Minister przypomniał, że pod koniec maja br. Polska  wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A.

We wtorek, 11 czerwca szef MON będzie rozmawiał z p.o. Sekretarza Obrony  USA Patrickiem Shanahanem w Pentagonie , spotka się z też z Doradcą Prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa – Ambasadorem Johnem Boltonem w National Security Council.

W środę, 12 czerwca, w Białym Domu,  Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, weźmie udział w obradach pod przewodnictwem Prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i USA  Donalda Trumpa.

W ostatnim dniu wizyty, 13 czerwca, w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, szef polskiego resortu obrony spotka się z polskimi i amerykańskimi weteranami.