Wędrując szlakami sanktuarium mija się wiele kapliczek, różnych figurek i starych kościółków. Stacje drogi krzyżowej są wkomponowane w piękną przyrodę. Dzięki temu został stworzony przepiękny krajobraz kulturowy napełniony wartościami duchowymi. Zabytki usytuowane w kompleksie leśnym tworzą niesamowity klimat, który robi mocne wrażenie na większości zwiedzających.

Jest to bardzo dobre miejsce, żeby się wyciszyć, zrelaksować i poukładać swoje myśli.

Kalwaria Zebrzydowska założona została w 1602 roku przez Mikołaja Zebrzydowskiego. Ufundował on budowę klasztoru i zespołu kaplic na wzór Kalwarii Jerozolimskiej.

Od 1641 roku rozpoczął się kult maryjny, po tym jak bernardyni otrzymali obraz Matki Bożej płaczącej. Papież Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził Kalwarię Zebrzydowską. Było to w 1979 i 2002 roku.

Kalwaria Zebrzydowska została w 1999 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria na świecie. Rok później uznana została za pomnik historii Polski

Wszystkie uroczystości organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej zalicza się do najbardziej okazałych w Polsce. .Zaraz po Jasnej Górze jest to najbardziej popularne sanktuarium maryjne w Polsce. Rocznie odwiedza je około 1,5 miliona ludzi. Najcenniejszym zabytkiem kalwarii jest cudowny obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskiej. W Sanktuarium odwzorowana została Droga Krzyżowa.