Prezydencki minister został dziś w „Sygnałach dnia” zapytany o doniesienia „Rzeczpospolitej”.

Gazeta wskazuje, że „MON i Pentagon zamknęły rozmowy o deklaracji w sprawie obecności wojsk USA w Polsce, a umowę podpiszą w środę w Białym Domu prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump".

„Mogę oficjalnie potwierdzić, że negocjacje porozumienia politycznego zostały zakończone między Polską i USA w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Ale to nie oznacza jeszcze porozumienia. Wynik tych negocjacji zostanie przedstawiony prezydentom i to oni zdecydują w czasie rozmów, czy to porozumienie ich satysfakcjonuje, jako liderów politycznych obu krajów. Jeśli tak, to przewidujemy przyjęcie tego paktu politycznego podczas wizyty pana prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych 12 czerwca w Białym Domu

– powiedział minister.

Zdradził, że sytuacja się zmieniła. Początkowo wszystko wskazywało, że negocjacje będą trwały dłużej, że ich zakończenia można się spodziewać we wrześniu, „podczas wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie”.

- Negocjacje uległy przyspieszeniu. Wpłynęła na to wola polityczna, przywództwo polityczne obu prezydentów, które zmobilizowało zespoły negocjacyjne i dobre negocjacje, prowadzone głównie przez oba ministerstwa obrony narodowej Polski i Pentagon w USA – podał minister.

Ocenił to porozumienie jako sukces. Podkreślił, że zawiera ono w swojej treści te wszystkie elementy, „których pan prezydent, w moim przekonaniu oczekiwał od negocjatorów”.

- Możemy spodziewać się tego, że nastąpi rozpoczęcie procesu uczynienia z Polski centrum dystrybucji bezpieczeństwa dla całego regionu w oparciu o sojusz polsko - amerykański

– zaznaczył Krzysztof Szczerski.