Święto Soli przywołuje pamięć o wielkim przedsiębiorstwie królewskim i wielowiekowej produkcji soli w Wieliczce.

W temat tegorocznej imprezy wpisuje się kuchnia żupna, która działała na dziedzińcu zamkowym do 1565 r., a do dziś można oglądać fragmenty jej murów. Była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa stołówka, która karmiła nieodpłatnie pracowników żupy 

– wyjaśniła Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które organizuje święto.

Podczas imprezy, oprócz degustacji, przewidziane są pokazy rzemiosł: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz konstruowania beczek. Rodziny będą mogły uczestniczyć w zajęciach "Zdrowa kuchnia z solą".

Dla dzieci przygotowano dwie "solne strefy edukacyjne" – na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek; oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców.

Podczas Święta Soli można też będzie zwiedzić nietypową ekspozycję. "Będąc w Zamku Żupnym koniecznie trzeba zobaczyć nową wystawę zachwycających solniczek zaliczanych do najcenniejszych na świecie" – powiedziała Małgorzata Bogucka. Najnowszym muzealnym eksponatem jest barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z XVII wieku.