Kilka z pośród najpiękniejszych motyli Polski :

Paź Królowej. Jest najbardziej kolorowy, największy z polskich motyli. Występuje na terenie całego kraju. Rozpiętość skrzydeł: 7 - 10 cm. Motyle pojawiają się w maju i w sierpniu. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: dzikie gatunki warzyw: marchew zwyczajna, koper włoski, kminek.

Niepylak Apollo. Występuje w Pienińskim Paru Narodowym. Rozpiętość skrzydeł: 8 cm. Motyl swoją nazwę nosi od braku łusek. Motyle latają w lipcu i sierpniu. Żywi się nektarem kwiatów porastających górskie łąki.
Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: rozchodnik wielki, rozchodnik biały, rozchodnik karpacki

Paź żeglarz. Występuje w całym kraju na polanach i w sadach, głównie na Kurpiach. Rozpiętość skrzydeł: 6 – 7,5 cm. Motyle można zaobserwować od połowy maja do końca czerwca. Żywi się nektarem np. z lilaka pospolitego lub żmijowca zwyczajnego. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: śliwy, jabłonie, tarnina i głóg. 

Rusałka admirał. Motyl wędrowny, występuje w całym kraju.Rozpiętość skrzydeł: 6 cm. Motyle można zaobserwować od maja do października. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.

Rusałka żałobnik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 9 cm. Motyle żyją od lipca do początku czerwca następnego roku. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: wierzby, osiki, wiązy i brzozy.

Mieniak tęczowiec. Występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 6-7,5 cm. Motyle latają od czerwca do sierpnia. Żywi się sokami z drzew i gnijących owoców. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy motyla: wierzba iwa, wierzba szara, wierzba uszata.

Rusałka pawik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 5 - 5,5 cm. Motyle latają od wczesnej wiosny przez całe lato. Jest motylem zimującym. Jeżeli obudzi się w trakcie zimy, należy go wnieść w ciemne i chłodne miejsce, np. do piwnicy. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.

Rusałka pokrzywnik. Motyl zimujący, występuje w całym kraju. Rozpiętość skrzydeł: do 4 - 5 cm. Motyle latają całe lato. Żywi się nektarem kwiatów. Główne rośliny żywicielskie gąsienicy: pokrzywa.